Sigara mesane kanserini tetikliyor

Mesane kanserinin bilinen en önemli risk faktörünün sigara olduğu belirtildi

26 Ocak 2010, Salı 10:16
A A

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, mesane kanserinin oluşumunda etkili olan "4-aminobifenil" maddesinin sigarada yüksek dozda bulunduğunu söyledi.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Kaplan, yapılan araştırmalarda mesane kanserinin erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünün tespit edildiğini bildirerek, şöyle devam etti: "Mesane kanseri görülme sıklığı erkeklerde kadınlardan 3 kat daha fazladır.

Bu kanser erkeklerin yüzde 50’sinde, kadınlarında yüzde 35’inde sigaradan kaynaklanmaktadır. Hastalığın görülme sıklığının cinsiyetler arasında farklılık göstermesi kadınlarda sigara içiminin daha az olmasına bağlanmaktadır. Şüphesiz kadınlar da sigaranın kanser yapıcı etkisine erkekler kadar duyarlıdırlar.

Ancak ülkemizde de son yıllarda kadınlarda sigara içme oranının artması kadınlarda mesane kanseri görülme sıklığını eski yıllara göre artmasına sebep olmuştur."

PASİF İÇİCİLER DE RİSK ALTINDA

Sigara kullanmasa da sigara içilen bölgelerde bulunan kişilerinde mesane kanseri riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Kaplan, şunları kaydetti: "Sigara dumanına maruz kalma veya pasif sigara içiciliği dediğimiz durum da mesane kanseri riskini artırmaktadır.

Sigaranın sadece içen kişiler açısından bir risk faktörü olmadığı, aynı ortamda bulunan ailenin diğer bireyleri ve özellikle çocukları açısından da ileride mesane kanseri oluşması açısından önemli risk faktörü olduğu bilinmelidir."

SİGARAYI BIRAKMAK KANSER GELİŞİMİNİ ÖNLÜYOR

Kaplan, sigara tiryakilerinin bu alışkanlıklarından vazgeçtiklerinde, mesane kanseri gelişiminin azaldığının kanıtlandığını bildirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sigarayı bırakmak ileride mesane kanseri gelişme riskini de azaltmaktadır.

Mesane kanseri gelişme riski sigarayı bıraktıktan sonraki 4 yıl içinde yüzde 40 azalmaktadır. Yıllar içinde bu azalma devam etmekle beraber maalesef hiç sigara içmeyenler düzeyine gelmemektedir.

Sigarayı bıraktıktan sonra mesane kanserlerinde sıkça gördüğümüz tekrarlama oranları da sigarayı bırakmayanlara göre 2 kat daha azalmaktadır."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;