'Sil baştan yaparız' uyarısı

Kuzey Irak'tan dönen PKK'lıların Güneydoğu'da 'kahraman' gibi karşılanmasına öfkelenen Başbakan Erdoğan ağır konuştu

23 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

DTP ŞOVUNA TEPKİ

Kuzey Irak’tan dönen 34 PKK’lıya Habur’da başlayıp Diyarbakır’da sona eren karşılama törenleri büyük tepki çekmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün Erzurum dönüşü uçaktaki gazetecilere son gelişmeleri yorumladı. Erdoğan, Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılım çerçevesinde PKK’lıların dönüşlerinde ortaya çıkan manzaranın süreçte tıkanmaya yol açabileceği uyarısında bulundu.

‘TUZ BİBER EKER’

Başbakan Erdoğan, “O tür şeylerin olması doğru bir yaklaşım değil, yanlış olur. Bu sürece bunlar tuz biber eker. Şu anda 34 kişi suçlu görülmedikleri için, yargı serbest bıraktı. Bu olumlu yaklaşımı olumsuza dönüştürmek ve bunu siyasallaştırmak için, bundan adeta siyasi bir rant devşirme gayretine girmek yanlış... Arzu etmeyiz ama bu işi tamamen sil baştan yaparız” diye konuştu.

‘ÇOK YAZIK OLUR’

Erdoğan “Sil baştan derken neyi kastettiniz?” sorusuna da şu karşılığı verdi: Bu işin başladığı noktaya dönülür. Burada bir demokratik açılım sürecine girilmiş. Şimdi burada hiç bu adımlar atılmamış noktasına dönülmesi yanlış olur. Biz açılım sürecinin devamını istiyoruz. Biz Türkiye’de kardeşlik, beraberlik oluşsun istiyoruz. Bütün bu adımları da onun için atıyoruz.

‘ÇOMAK SOKMAYIN’

PKK’lılara karşılama töreni yapılmasını da eleştiren Erdoğan “Böyle her ilçede ayrı ayrı karşılama yapmak; başlattığımız süreci olumsuz etkileyebilir. Burada daha olumlu yaklaşımı bekliyoruz” dedi. Erdoğan “Çomak sokmak yanlış. DTP’lilere de bu sinyali veriyoruz. Koordinatör bakanımız (İçişleri Bakanı Beşir Atalay) da DTP’yi ‘Süreci bozmayın. Bu son şans. Samimiyetimize gölge düşürmeyin’ diye uyardı” dedi.

‘BU SON ŞANS’

Erdoğan şöyle devam etti: Bu son şanstır diye düşünüyoruz. Bu dönemde başarılırsa, başarılır. Kimse de bizim gibi cesaret etmez bu işe. Birçok riski göze alarak adım attık, bana göre. Ben bunu DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e de söyledim; ‘İçinizden farklı sesler çıkıyor lütfen engel olun. Engel olamazsanız bu sürece yazık olur’ dedim. Ama maalesef arzu edilmeyen şeyler oluyor. Bunlar iyi şeyler değil.

KIYAFET ÖFKESİ

Kandil Dağı’ndan gelen 8 PKK’lının ‘terörist’ kıyafetiyle gövde gösterisi yapmasını da eleştiren Erdoğan, “Bu giyim şekliyle Türkiye’ye girmeleri dahi, batıdaki vatandaşı rahatsız eden şeyler. Ayakta Mekap, sırtta Diesel çanta. Üstlerindeki elbisenin tek tip olması. Bu sıkıntı veriyor” diye ekledi. Erdoğan, sözlerini “Devamını bekliyoruz. Devamı gelmezse yapacak bir şey yok” diyerek tamamladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;