Silah dolu gemiye İsrail baskını

İsrail donanması, Mersin Limanı'na uğrayan bir gemiyi Akdeniz'de durdurdu. Suriye'den yola çıktığı belirtilen gemide, Gazze'ye gideceği belirtilen tonlarca silah ve patlayıcı madde bulundu. Mersin bağlantısı üzerine İsrail, “Geminin Türkiye ile hiçbir ilgisi yok” açıklaması yaptı

16 Mart 2011, Çarşamba 11:27
A A

İsrail donanması, Mersin Limanı’na da uğradığı anlaşılan bir gemiyi dün durdurdu. Sahibi Alman olan, Fransa’da bir denizcilik şirketi tarafından işletilen ve Liberya bayrağıyla seyahat eden gemide, Gemideki bazı konteynerlerde Hamas'a gönderildiği öne sürülen 50 ton silah ele geçirildi. Gemiye, Mavi Marmara'yı basarak 9 Türk vatandaşını öldüren Şayetet 13 komandoları tarafındanoperasyon düzenlendi.

Silahlar arasında karadan denize atılan 35 kilometre menzilli C-704 füzeleri ile 60 ve 120 mm'lik havan mermileri bulunuyor.

Suriye’nin Lazkiye kentinden yola çıkan ve Mersin’e uğradıktan sonra İsrail’in Akdeniz kıyısının 320 kilometre açığında durdurulan geminin rotasının, Mısır’ın El-Ariş Limanı olduğu, gemideki yükün buraya bırakıldıktan sonra bir şekilde Hamas hakimiyetindeki Gazze’ye ulaştırılmasının planlandığı belirtiliyor.

Adobe Flash Player Yükle

 

İRAN-SURİYE-HİZBULLAH ÜÇGENİ

İşin ilginç yanıysa, Lazkiye Limanı’ndan yola çıktığı belirlenen ‘Victoria’nın, Mısır’dan geçmeden Mersin Limanı’na da uğraması. Akla Mavi Marmara baskınını getiren bu duruma ilişkin İsrailli sözcü Tuğgeneral Avi Benayahu, “Türkiye’nin söz konusu gemiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını” söyledi. Benayahu, gemide bulunan yükün Suriye’ye işaret ettiğini öne sürerek, “Anlaşılan İran, Suriye ve Hizbullah ekseni konusunda daha fazla kanıta sahip olduk” dedi. Gümrükler Genel Müdürlüğü yetkilileri de, geminin Mersin’den yük aldığını belirterek, “Gemi limana 300’e yakın konteynerle geldi. Uluslararası anlaşmalar gereği bu yük gümrükte herhangi bir denetime tutulmadı. Mersin’den de 200 konteyner yük alıp ayrıldı. Sorun Mersin’den alınan yükle ilgili değil” bilgisini verdiler.

Dışişleri: Biz de araştırıyoruz

İsrail Deniz Kuvvetleri’nin özel komandolarının Mersin Limanı’ndan hareket eden Liberya bayraklı bir yük gemisine düzenledikleri operasyonla ilgili, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı. İsrail komandolarının el koyduğu geminin 2 gün önce Mersin’den hareket ettiğini ve rotasının Mısır’ın İskenderiye Limanı olduğunu doğrulayan Dışişleri, İsrail donanmasının, gemideki silah ve diğer yükle ilgili Türkiye’nin hiçbir ilgisi olmadığına dair açıklama yaptığını hatırlatarak, konuyla ilgili Türk emniyet yetkililerinin de gereken araştırmayı yaptığını söylediler. Yetkililere göre, İsrail donanması, el koymaya gerekçe olarak, gemideki bazı konteynerlerin gizli bölmelerinde Hamas militanlarına ulaştırılması amacıyla silah taşınmasını gösterdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;