Silahla vurulan genç Bursa'yı alarma geçirdi

Bursa'da, açlık grevini destekleyen BDP'li grupla, çoğunlukla Karadenizli ve Erzurumlu olan gruplar arasındaki tırmanan gerginlikte bir gencin silahla vurulması, zaten diken üstünde olan kenti alarm durumuna geçirdi. Olayla ilgili 16 kişi gözaltına alındı

Silahla vurulan genç Bursa'yı alarma geçirdi

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde pazar günü cezaevindeki açlık grevlerine destek vermek için Ak Parti İlçe binasına yürüyen BDP’li gruba karşı bir grubun müdahale etmesiyle başlayan ve dün gece de tırmanan olaylarda, tabancayla başından vurulan 31 yaşındaki İlker Kaya’nın yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Yıldırım İlçesi’nde çıkabilecek olaylara karşı çevre illerden gelen takviye ekiplerle birlikte toplam 1650 polis görev yapıyor.

Merkez Yıldırım İlçesi Ulus Mahallesi’nde olaylar geçen pazar günü, BDP’nin açlık grevi yapan PKK ve KCK’lı tutuklulara destek vermek amacıyla düzenlediği ve Doğu kökenlilerin yaptığı gösteriye, Yavuz Selim Mahallesi’nde oturan karşıt görüşlü bir grup tepki gösterdi. Polis ve aslen Erzurumlu olan şehit babası Emrullah Vatansever’in iki grubu da yatıştırmasıyla olay önlendi.

>> BURSA'DA NELER OLUYOR?


Pazartesi günü ise çoğunluğunu Erzurumlu ve Karadenizlilerin oluşturduğu 500 kişilik grup, BDP ilçe binasına protesto yürüyüşü yapmak istedi. Önlem alan polis, öfkeli grubun önünü kesti ve BDP binasına gitmesini engelledi. Ancak, aynı gece Ulus Mahallesi’nde karşılaşan iki grup arasında arbede çıktı. Olaylarda 1 minibüs yakıldı, 1 market yağmalandı, bazı ev ve işyerlerinin camları kırıldı, araçlar hasar gördü. Polis gece yarasından sonra tarafları ayırıp olayları önledi.

POLİSİN SİLAHINI KAPTILAR!

BDP’nin pazar günü açlık grevlerine destek yürüyüşüne karşıt grubun müdahalesiyle başlayan olaylar nedeniyle diken üstündeki Ulus Mahallesi’nde dün gündüz sakinlik gözlenirken, saat 20.00 sıralarında gruplar yeniden toplanmaya başladı. BDP’lilerin bulunduğu 200 kişilik grupla, Erzurumlu ve Karadenizlilerin çoğunlukta olduğu 600 kişilik grubun karşılaşmasına 150 metre kala polis araya girdi ve panzerlerle önlem aldı. BDP’li grupla polisler arasında çıkan arbedede bir polisin tabancası alındı.

Ellerindeki taş, sopa ve baltayla saldırıp polis barikatını aşan iki grup çatışırken, polis biber gazı ve copla müdahale etti. Bu sırada mahalledeki birçok evden Erzurumlu ve Karadenizlilerin bulunduğu gruptakilerle polislerin üzerine sıcak su atıldı, taş ve tuğla yağdırıldı. Hemen ardından da silah sesleri yankılanmaya başladı.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR


İnşaatlarda kartonpiyer işi yapan evli ve 1 çocuk babası 31 yaşındaki İlker Kaya, sol şakağına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Ambulans beklenmeden polis ekip otomobili ile yakında bulunan Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Kaya, yoğun bakım ünitesine alındı. Doktorlar, Kaya’nın hayati tehlikesinin devam ettiğini söyledi. Bu sırada vücuduna isabet eden taşla yaralan 1 kişi ise ayakta tedavi edildi.

POLİSTEN ÇALINAN SİLAH BULUNDU


Arbede sırasında polisten alınan tabanca da boş bir alanda bulundu.

Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’nın Ulus Mahallesi’ne gelerek gelişmeleri yakından takip ettiği olayların büyümesi üzerine, 20 kişilik bir jandarma komando ekibi Yavuz Selim Polis Merkezi’nin önüne gelerek hazır bekletildi. Bu sırada, Ankara, Eskişehir Sakarya, Yalova ve Bilecik’ten, takviye ekip istendi. Olaylar, saat 02.30 sıralarında yatıştırıldı.

BDP'LİLERE TEPKİ GÖSTEREN GRUPTAYDI


Tabancayla yaralanan İlker Kaya’nın, Demetevler Mahallesi’nde oturduğu geçen pazar gününden bu yana devam eden olaylarda, BDP’li gruplara tepki gösterenler arasında olduğu, bu konudaki düşüncesini de sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı ortaya çıktı. Kaya’nın bir gün önce çıkan olaylar sırasında da ayağına isabet eden taşla yaralandığı ve eşi Elif’in bu nedenle dünkü olaylara gitmesini istemediği ifade edildi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Yıldırım İlçesi’nde toplam 1650 çevik kuvvet polisinin görev yaptığını, oluşan grupların hemen dağıtılacağını açıkladı. İlker Kaya’nın yaralanmasına neden olan silahın yüksek bir yerden ateşlenmiş olabileceğini belirten yetkililer, şu anda gözaltına alınan olmadığını, olayların yatışmasından sonra güvenlik kameralarının da izlenmesi sonucu belirlenen şüphelilerin yakalanacağını bildirdi.

MHP İL BAŞKANI:BU OLAYIN TARAFI DEĞİLİZ


Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi’ndeki olaylarla ilgili açıklama yapan MHP Bursa İl Başkanı Hasan Toktaş, "MHP olarak biz bu oyunun içersinde olmadık. Olmayacağız. Tavrımız net. Bu olayın tarafı değiliz. Parti olarak bu tür ortamların içersine çekilmek isteniyoruz. Ama genel başkanımızın talimatları doğrultusunda tavrımız katı ve net olduğunu tekrarlıyorum" dedi.

BBP İl Başkanı Ömer Ünsal da yaptığı yazılı açıklamada, "Yaşanan olayların tüm vatandaşlarımızı itidalli olmaya davet ediyorum. Terörün ve terörizmin ve iç karışıklıkların faydalandığını, yurt sathına yayılması tehdidi olduğunu, ülkemizi kaosa sürükleme hareketi olduğunu biliyoruz. Özellikle vatandaşlarımızın emniyet güçlerini zor durumda bırakmaması adına olaylardan uzak durmasını ve emniyetin gerekli sert müdahaleyi yapmasını bekliyoruz" dedi.

VALİ İSPANYA YOLUNDAN DÖNDÜ

Bursa’da dün gece olayların olduğu saatte Vali Şahabettin Harput il dışındaydı. İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Sakarya Valisi Mustafa Büyük hemen Bursa’ya geldi. Vali Küçük, saat 02.00’de olayların çıktığı Yıldırım İlçesi’ne gelerek Yavuzselim Polis Merkezi’nde Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’dan gelişmelerle ilgili bilgi aldı gerekli direktifleri verdi. Vali Küçük, saat 11.00’e kadar Bursa’da kaldı.

Bursa Valiliği Özel Kalem Müdürü Erol Bedir, "Valimiz, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın bir projesi için İspanya’ya gidecekti, il dışındaydı. Gelişmeler üzerine Vali bey İspanya gezisini iptal edip Bursa’ya döndü, bugün makamında çalışmalarına başladı" dedi.

16 KİŞİ GÖZALTINDA

Bursa'da, 28 Ekim'de çıkan ve aralıklarla 3 gün devam eden olaylarla ilgili 16 kişi gözaltına alındı.

Gerginliğin yaşandığı Yavuzselim Mahallesi'nde akşam saatlerinde harekete geçen güvenlik güçleri, ara sokakları gezerek vatandaşlardan sağduyulu olmalarını istedi.

Ekipler, taşkınlık yapanlar ile uyarıları dikkate almayan 16 kişiyi gözaltına aldı.

ölgede, 600'ü takviye olarak Yalova, Bilecik, Eskişehir, Balıkesir, Ankara ve İstanbul'dan gelen olmak üzere bin 600 polisin görev yaptığı öğrenildi.

Bu arada İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Yavuzselim Polis Merkezi'nde bölgenin kanaat önderleriyle görüşüyor.

Bir grup BDP'linin 28 Ekim'de 'cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla' AK Parti Yıldırım İlçe Başkanlığı'na yürümesi üzerine çıkan ve aralıklarla devam eden olaylarda biri ağır 2 kişi yaralanmıştı.

VALİ HARPUT’TAN ŞEHİT BABASINA ÖVGÜ

Vali Harput, basın toplantısında, olayları engellemek isteyen Şehit Jandarma Onbaşı Timur Vatansever’in babası Emrullah Vatansever’in çabasını, "İşte Vatansever" başlığı ile manşet yapan Posta Gazetesi’ni göstererek, manşeti "olgun ve yapıcı" olarak nitelendirdi.

>>> İŞTE POSTA GAZETESİ'NİN O MANŞET HABERİ...


ŞEHİT BABASI: YARAYA TUZ DEĞİL, MERHEM OLMAK LAZIM

Bu arada Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, olayların başladığı ilk gün olan geçen pazar günü öfkeli kalabalığı önleyen 2004 yılında Tunceli’nin Nazimiye İlçesi’nde şehit olan Timur Vatansever’in babası Emrullah Vatansever, herkesi bir kez daha sakin olmaya çağırdı. Olay anında sıcak duygularla hareket ettiğini ifade eden Vatansever, "İnsanların duyguları kabarmış. Sen adamın kapısına gelmişsin. O kişinin hiç bir alakası yok. Dükkanın, evinin camını kırıyorsun. Sen bir örgütün mensubusun ama neden insanları birbirine düşürüyorsun. 35 yıldır aynı sokakta oturuyorum. Kürtle komşuyum. Kürt ile akrabayım kız alıp vermişim. Bizim etle ile tırnağın arasına girmemiz, söz konusu olamaz" dedi. Birilerinin bu işi kaşıdığını ve vatandaşları ateşe çekmeye çalıştığını da kaydeden şehit babası şöyle devam etti:

"Bu doğru olmayan bir şey. Bu olaylardan benim komşularım rahatsız. Ben de rahatsızım Olaylara taraf olmamak gerekir. Biz Kürtlerle içli dışlıyız düğünümüz oluyor, cenazemiz oluyor. Bütünüyle içli dışlıyız. Bu insan olarak bizim görevimiz. Bu milletin kanayan yarasına tuz basmanın hiçbir anlamı yok. Merhem olmak gerekir. Ben o gece 300 kişinin önüne geçerek durdurmaya çalıştım. Çünkü devletin yetkili kurumları var. Gelirler onlar bu işin önüne geçerler. Hiç kimsenin çocuğuna bir şey olmasın, bunun için sevinenler varsa siyasi çıkar sağlayanlar varsa bizde onları kınıyoruz. Van depreminde battaniyelerimizi yolladık. Biz onlar için varız onlarda bizim için var. Siyasiler akıllı olsunlar. Bu yaraları kaşımakla sorunlar çözülmüyor."


DHA