Silahları bırakmadan asla

İspanya'da ayrılıkçı terör örgütü ETA'nın kapatılan siyasi kanadı Batasuna, hükümete 'örgütle yeniden müzakereye başlamayı' önerdi

Silahları bırakmadan asla

'YENİDEN KONUŞALIM’

İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ayrılıkçı terör örgütü ETA’nın siyasi kanadı durumundaki Batasuna partisi 2003 yılında kapatılmıştı. Aralarında Batasuna’nın üyelerinin de bulunduğu solcu grup ‘izguierda abertzale’ hükümet ile ETA arasında yeni bir müzakere süreci başlatılmasını istedi. Grup müzakerelerin tamamıyla siyasal ve demokratik yollardan yürütülmesini istedi. İzguierda abertzale, müzakerelerin Bask bölgesininin askerden arındırılması, ETA mahkumlarının serbest bırakılması, sürgünde olanların geri döndürülmesi temelinde gerçekleştirilmesi gerektiğini ileri sürdü.

‘İLK ÖNERİ DEĞİL’

Güney Afrika ve İrlanda’yı örnek gösteren gruba hükümet adına İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Rubalcaba ret cevabı verdi. İspanya İçişleri Bakanı Bakan Alfredo Rubalcaba, “Bu görüşme önerisi yeni değil. Daha önce de ETA’nın bu tür girişimleri olmuştu. Şiddeti durdurmanın tek yolu ETA teröristlerinin silah bırakmasından geçiyor. Silahını bırakmayanlarla hiçbir koşulda masaya oturmayız” dedi. İspanyol basını, “Batasuna’nın önerisinin yersiz. Müzakere isteği Bask milliyetçi hareketinin zayıfladığını gösterdiğini yazdı.