Şili'de 'görev tamamlandı'

Şili'de bulunan San Jose madeninde 69 gün boyunca sıkışıp kalan 33 madenciyi kurtarma operasyonu bugün sabaha karşı başarıyla tamamlandı

14 Ekim 2010, Perşembe 08:31
A A

Dünyanın dakika dakika izlediği operasyonun 33'üncü madencinin de kurtarılmasıyla sona ermesinin ardından ülke genelinde kilise çanları çalındı. Zorlu fakat kusursuz operasyonda madenden en son çıkarılan isim vardiya şefi 54 yaşındaki Luis Urzua oldu.

Şilili madencilerin tamamının kurtarılmasıyla ülke genelinde kutlamalar başlarken, yer altında en uzun süre hayatta kalma rekoru da kırılmış oldu.

Urzua, çıkışta kendisini bekleyen Devlet Başkanı Sebastian Pinera'ya, "Vardiyayı size devrediyorum ve bir daha da böyle bir şey yaşanmamasını umuyorum" dedi.

"GÖREV TAMAMLANDI"

Urzua'nın çıkışında kurtarma ekipleri kameralara ellerinde üzerinde İspanyolca "Görev tamamlandı" yazılı bir pankartla poz verdi. 24 saatlik kurtarma operasyonunu bundan 40 yıl önce Apollo 13'ün mürettebatının uzaydan kurtarılmasıyla kıyaslayanlar oldu.

HAYATA İKİNCİ MERHABA

Şili'ye yurtdışından da tebrikler gelmeye başladı. Şili halkını ve kurtarma ekiplerini ilk kutlayanlardan biri ABD Başkanı Barack Obama oldu. Obama operasyonun dünya için bir ilham kaynağı olduğunu söyledi.

17 GÜN SONRA FARK EDİLDİLER

Maden 5 Ağustos tarihinde çöktüğünde madencilerin öldüğü zannedilmişti. Ancak göçükten 17 gün sonra kurtarma ekipleri 33 kişinin hayatta olduğunu fark etmişti. O gün bugündür küçük bir delikten dünyayla bağ kuran 33 madencinin kurtarılma hikayesini bin 500 gazeteci takip etti.

Madenin girişinde Pinera dışında Bolivyalı işçi Carlos Mamami şerefine Şili'ye gelen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales de vardı. Bu olayın iki komşu ülke arasındaki ilişkileri geliştirdiği belirtildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;