Şili'de mucize gerçekleşiyor

Şili'de yerin yüzlerce metre altında iki ayı aşkın süredir mahsur kalan 33 madencinin gökyüzüyle özlemi sona eriyor

13 Ekim 2010, Çarşamba 07:16
A A

Şili'de 5 Ağustos'tan bu yana Copiago kenti yakınlarındaki bir madende yerin 622 metre altında yaşamak zorunda kalan işçiler birer birer özgürlüklerine kavuşuyor. Bugün Türkiye saatiyle 06.10'da ilk madenci kurtarıldı. Şu ana kadar gün ışığına çıkarılan madenci sayısı 22 oldu.

Madenden ilk olarak kurtarılan isim 31 yaşındaki Florencio Avalos oldu. Avalos. TSİ 06.10 sularında kurtarma kapsülü içerisinde başarıyla yeryüzüne çıkarıldı. Yaklaşık 15 dakikada yukarı çekilen Avalos'u ilk karşılayanlar arasında eşi Monica ve 7 yaşındaki oğlu Bairo ile Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da yer aldı. Bairo, 69 gündür yerin altında olan babasını görünce hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Pinera da madenci Avalos'a uzun süre sıkı sıkı sarıldı.

Avalos'un yüzeye çıkarılmasından kısa süre önce, Manuel Gonzalez adlı kurtarma görevlisi, aynı kapsül içinde vinç ve makara aracılığıyla madencilerin yanına inmişti. Madenciler tarafından sıcak bir şekilde karşılanan kurtarma görevlisi, işçilere nasıl yukarı çıkarılacaklarını bir kez daha anlattıktan sonra Avalos'u kapsüle bindirmişti.

Gonzalez'in ardından sağlık görevlisi Roberto Ros kapsülle madene indirildi. Şu an madencilerin yanında bulunan iki görevli, işçilerin kapsüllere bindirilmesine yardımcı oluyor.

İŞTE İLK KURTARILAN 13 MADENCİNİN HİKAYESİ

 

Adobe Flash Player Yükle

 

HEDİYE OLARAK TAŞ GETİRDİ

Avalos'tan yaklaşık 1 saat sonra da 39 yaşındaki madenci Mario Sepulveda kapsülle yukarı çıkarıldı. Çıkarılan ilk madenciye göre daha neşeli ve hareketli olduğu gözlenen Sepulveda, kendisini karşılayanlara madenden getirdiği taşlardan hediye etti. Taşlardan birini de Pinera'nın eline veren Sepulveda, "Çok mutluyum! Şili, çok yaşa!" diye bağırarak, yumruğunu havaya kaldırdı ve gördüğü herkesi kucakladı.

 

Kurtarılan üçüncü madenciyse 52 yaşındaki Juan Illanes oldu. Madenden dördüncü olarak gruptaki tek Bolivyalı olan 23 yaşındaki Carlos Mamani çıkarıldı. Ardından ise sırasıyla en genç madenci olan Jimmy Sanchez (19), 30 yaşındaki Osman Araya ve Jose Ojeda kurtarıldı. 34 yaşındaki Claudio Yarez yeryüzüne çıkarıldı.

Dokuzuncu kurtarılan kişi de en yaşlı madenci 63 yaşındaki Mario Gomez Heredai. Madenden çıkarılan onuncu isim 31 yaşındaki Alex Vega, 11’inci işçi ise 56 yaşındaki Jorge Galleguillos oldu. Galleguillos’un yüksek tansiyon tedavisi gördüğü ve ilaç kullandığı bildirildi.

Elvis Prestley hayranı ve sporcu kişiliğiyle tanınan 34 yaşındaki Edison Pena madenden kurtarılan 12'nci işçi oldu. Kurtarılan 13'üncü madencinin ise 27 yaşındaki Carlos Barrios olduğu bildirildi. Son olarak 33 yaşındaki Victor Zamaro yüzeye çıkarıldı. Böylece kurtarılan madenci sayısı 14 oldu.

"ZÜMRÜDÜANKA" İLE HAYATA DÖNÜYORLAR

Madenciler 622 metrelik kurtarma kuyusundan "Zümrüdüanka Kuşu" adı verilen 4 metre uzunluğunda ve omuz genişliğindeki kapsülle tek tek yukarı taşınıyor. Her bir madencinin yukarı çıkarılmasının yaklaşık 1 saat alması bekleniyor.


Tüm madencilerin kurtarılmasının ise 36 saati bulacağı ifade ediliyor. İşçiler dünya rekorunu kırmak için en son çıkmak isterken yönetim, madenden ilk olarak psikolojik olarak en istikrarlı ve deneyimli madencilerin çıkmasını uygun buldu.

DEVLET BAŞKANI: BENZERSİZ BİR OPERASYON

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur olan 33 madenciyi kurtarma operasyonunun benzersiz olduğunu belirtti.

Pinera, ilk madencinin kurtarılmasından sonra yaptığı açıklamada, "Daha önce böyle bir kurtarma operasyonu denenmemişti. Madencilerin bize verdiği ders umarım hep aklımızda kalır" dedi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;