'Silikozis' hastası hukuk mücadelesini kazandı

Çarşamba, 29 Eylül 2010 - 16:06

'Silikozis' hastası hukuk mücadelesini kazandı

İstanbul’da 7 yıl sigortasız çalıştığı kot taşlama atölyesinde ölümcül ‘silikozis’ hastalığına yakalanan 32 yaşındaki Yılmaz Dımbır, işveren ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) karşı 5.5 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı. SGK, mahkemenin kararı doğrultusunda Dımbır’a aylık 565 lira sürekli iş göremezlik maaşı bağladı.

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Yazı Köyü’nde oturan Yılmaz Dımbır, 1995’in Kasım ayında iş bulabilmek için gittiği İstanbul’da, Kadir ve Hacı Osman Urtaç’a ait kot taşlama atölyesinde işe başladı. Dımbır, 1 Mayıs 1998’e kadar burada sigortasız çalıştıktan sonra askere gitti. Terhis olduktan sonra 2000 yılının Aralık ayında yeniden aynı yerde sigortasız işe giren Dımbır’ın sağlığı, 2001’den itibaren bozulmaya başladı. Kot taşlama işinde kullanılan silisyum tozları nedeniyle akciğer dokusunda tahribat meydana gelen Dımbır, sigortasız olması nedeniyle kendi imkanlarıyla tedavi olmaya çalıştı.

Önce tüberküloz teşhisi konulan Dımbır, hastalığının çok ilerlediği 2004’te İstanbul Süreyyapaşa Kalp ve Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurunca, acı gerçeği öğrendi. Kot taşlama işinde çalışan işçilerde görülen ve ölümlere yol açan ‘silikozis’ hastalığına yakalandığı tespit edilen Dımbır, işi bıraktı.

HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANDI

Memleketi Zonguldak’a geri dönen evli ve 2 çocuk babası Yılmaz Dımbır, Zonguldak Barosu avukatlarından Ali Osman Odabaş aracılığıyla hukuk mücadelesi başlattı. Avukat Odabaş, müvekkilinin sigortasız çalıştığı günlerin sigortalı saydırılması ve meslek hastalığının SGK’ca kabul edilip Dımbır’ın sosyal güvenceden yararlandırılması amacıyla, 2005 Şubat ayında Bakırköy 2. İş Mahkemesi’nde dava açtı. İşveren ve SGK aleyhine açılan dava sonunda mahkeme, Dımbır’ı haklı bularak, sigortasız çalıştığı günlerin sigortalı sayılması gerektiğine karar verdi. SGK da, mahkeme kararı ve hastalığa ilişkin hastane raporları doğrultusunda, meslek hastalığı nedeniyle çalışma gücünün yüzde 59’unu kaybettiğine karar verdiği Yılmaz Dımbır’a, aylık 565 lira iş göremezlik geliri bağladı.

HERKES DAVA AÇSIN

Türkiye’de ilk kez alınan bu karar ile sektörde çalışan yaklaşık 15 bin kişiye örnek olan Yılmaz Dımbır, avukatı Ali Osman Odabaş ile basın toplantısı düzenledi. 2 çocuğunun geleceğini garanti altına aldığını, bu yüzden çok mutlu olduğunu belirten Yılmaz Dımbır, “Yaklaşık 6 yıldır tek dileğim bu davayı kazanmaktı ve kazandık. Bu işte çalışıp da benim gibi hastalığa yakalanan bütün arkadaşlarıma sesleniyorum. Dava açsınlar” dedi.

TEHDİT ALDIM, VAZGEÇMEDİM

Küçük bir odada, sağlıksız koşullarda günde 12-13 saat çalıştıklarını anlatan Yılmaz Dımbır, dava sürecinde işverenin tehditlerine maruz kaldığını, ancak her şeyi göze alarak mücadelesinden vazgeçmediğini söyledi. Hastalığının yarattığı sıkıntıları anlatırken gözyaşlarını tutamayan Yılmaz Dımbır, “Şu anda fazla öksürdüğüm zaman kan tükürüyorum. Merdiven çıkamıyorum. Nefessiz kalıyorum. 50 metre uzağa gidemiyorum. Bazen oksijen tüpüne ihtiyaç duyacak duruma geliyorum. Zaten burada sürekli hastaneye gidiyorum. 6 ayda bir de İstanbul’a kontrole gidiyorum” diye konuştu.

AVUKAT: TÜRKİYE’DE BİR İLK

Avukat Odabaş ise, “Yılmaz Türkiye’de bir ilk. 15 bin civarında çalışanı ilgilendiren bir olayda Yılmaz Dımbır, verdiği hukuk mücadelesi sonunda haklarını kazanan ilk ve tek arkadaşımızdır. Bu karar, 15 bin civarındaki mağdur, hasta, hakkını aramayan işçilere öncülük edecektir. Bizim duyduğumuz mutluluk buradan geliyor” dedi.

Merdiven altı denilen yerlerde iş yapan bu sektörde işverenlerin çok sık aralıklarla işyerlerini değiştirdiklerini kaydeden Odabaş, “Dava sürecinde müfettişler Yılmaz Dımbır’ın işyerine ulaşamadı, adresini tespit edemedi. Biz işyerine karşı 60 bin liralık da tazminat davası açacağız. Kazanacağımızı da düşünüyoruz. Ancak adresi bulanamayacağı için kararın infaz edilemeyeceğinden endişe ediyoruz” diye konuştu.

Ersin ERCAN- Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)