Simav 4.9 ile sallandı!

Kütahya'nın Simav ilçesinde halk, gece yarısı meydana gelen depremle sarsıldı

28 Haziran 2011, Salı 01:01
A A

Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde meydana gelen depremde merkez üssü Simav’da halk yataklarından fırlayarak sokaklara çıktı. Çevre il ve ilçelerden de hissedilen depremde ilk belirlemellere göre can kaybı yaşanmadı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre bugün saat saat 00.14’te merkez üssü Kütahya’nın Simav İlçesi’nde Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Yerin 10.4 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Kütahya il merkezi ve Tavşanlı, Emet, Hisarcık, Şaphane, Pazarlar, Gediz ilçelerinde de hissedildi. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybına yol açmayan depremin merkez üssü Simav’da sarsıntı ile birlikte yataklarından fırlayan halk sokaklara kaçıştı. Bazı vatandaşlar telaşla cep telefonlarıyla yakınlarından haber almaya çalışırken, bazılarının da ağladığı gözlendi.

Saat 00.28’de ise 4.4 büyüklüğünde artçı sarsıntı da meydana geldi.

Simav’da geçtiğimiz 19 Mayıs günü saat 23.15’te meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremde 2 kişi yaşamını yitirirken 80 kişi yaralanmıştı.

Bu depremden sonra artçı sarsıntılarla günlerce beşik gibi sallanan Simav’da halk uzun süre evlerine gitmeyerek çadırlarda kalmış, öğrenciler ise memleketlerine dönmüştü.

(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;