Şimdi cıvıldaşma zamanı

Twitter çılgınlığı sınırları çoktan aştı

Şimdi cıvıldaşma zamanı

Mehmet Coşkundeniz
twitter aleminden bildiriyor...
mehmet.coskundeniz@posta.com.tr

Türkçe ‘cıvıldaşan’ anlamına gelen twitter internet kullanıcılarının vazgeçilmez sitesi haline geldi. Tüm dünyada 75 milyon üyesi olan twitter’ın Türkiye’den de 750 bin kullanıcısı var. Bende bir twitter bağımlısıyım. Her gün girmezsem ve tweet atmazsam kendimi iyi hissetmiyorum. Var mısınız bir ‘bağımlı’nın kaleminden twitter’ın öyküsünü okumaya?
2001 yılında Jack Dorsey adlı bir Amerikalı bir kağıda çizdiği internet sitesi tasarımının şu anda dünyanın en popüler sitesi olacağını herhalde düşünmemişti. Bugün bütün dünya ‘twitter’ denen salgının pençesinde. Salgın diyorum çünkü bu siteye giren bağımlısı oluyor. Bağımlılık konusunda en iyi yorumu da Türkiye’nin ‘Recep İvedik’i Şahan Gökbakar yaptı. Twitter’a girip sadece 5 gün kalan Şahan Gökbakar sonra ortadan kayboldu. Kaybolmasının nedenini de şöyle açıkladı:
“Beş gün kadar kaldım twitter’da, 4 bin küsur takipçim oldu ve her geçen gün de artıyordu. Hepsi mesaj yollamaya başladı. Ben de günde 10 kere kendimi twitter’a girerken buldum ve rahatsız oldum bu durumdan. Twitter, Facebook falan, bunlar sosyal bağımlılık yaratıyor. Bu tehlikeyi görüp uzaklaştım.”

SİTE NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İsterseniz önce sitenin nasıl ortaya çıktığından ve ne işe yaradığından söz edelim. 2001’de Jack Dorsey adlı Amerikalı girişimci bir genç kişilerin o anda neler yaptığını, neler hissettiğini ve nerede olduklarını aktarabilecekleri bir sosyal paylaşım sitesi tasarladı. Şartı ise kişilerin bu mesajları 140 karakterlik cümlelerle aktarmasıydı. Jack Dorsey cep telefonlarından yollanan 160 karakterlik SMS’leri internete taşımıştı.
Üstelik üyeler bu mesajları ücretsiz gönderecekti. Ayrıca kendisini takip eden herkes de mesajını aynı anda okuyabilecekti. İngilizce tweet kelimesi ‘kuş cıvıltısı’ anlamına geliyor. Twitter ise Türkçe’ye ‘cıvıldayan’ olarak çevriliyor. Jack Dorsey sitesine ‘twitter’ adını koydu. Site üzerinden ilk cıvıldaşmalar 2006’da başladı. Jack Dorsey devreden çıktı ve twitter’ın kurucuları Biz Stone ve Ewan Williams devreye girdi. Ama ilk iki yıl site pek de adını duyuramadı.

Derken dünyanın bütün ünlüleri yavaş yavaş sitenin üyesi olmaya başladı. 2008’de Amerika Başkanı seçilen Barrack Obama’nın seçim kampanyasının bir kısmını twitter üzerinden yürütmesi sitenin ününü birden artırdı. Amerika’nın en ünlü TV yıldızı Oprah Winfrey ve basketbolcu Shaq’n O’Neall de twitter’a üye olunca dünyada bu siteyi duymayan kalmadı. Bugün, twitter’ın tüm dünyada üye sayısı 15 milyonu aktif 75 milyon. Türk üye sayısı ise 750 bin civarında.
Sitenin maddi değeri 1 milyar dolara ulaştı. Günde 50 milyon ‘tweet’ atılıyor. (Twitter’da atılan mesajlara ‘tweet’ deniyor) Dünyanın en zengin insanlarından, bilgisayar dehası, Microsoft’un kurucusu Bill Gates bile twitter’a üye. Twitter’in rakibi olarak gösterilen Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de sitede gizli bir üyeliğinin bulunduğu konuşuluyor.

TÜRKİYE’DE NASIL TANINDI

Twitter’ın Türkiye’de ünlü olmasını ise Amerikalı aktör Ashton Kutcher sağladı. Ashton Kutcher geçen yıl twitter’da ilk 1 milyon takipçiye sahip üye olmak için dünyaca ünlü haber kanalı CNN ile iddialaştı. CNN yöneticileri “Biz bir kurumuz ve tabii ki 1 milyon üyeyi ondan önce buluruz” dedi. Ama Ashtorn Kutcher üye sayısını artırmak için eşi aktris Demi Moore’un iç çamaşırlı fotoğrafını yayınlayınca üye sayısında patlama yaptı.
Böylece ilk 1 milyon takipçiye ulaşan isim oldu. İşte Ashton Kutcher’in twitter’da yayınladığı iç çamaşırlı Demi Moore fotoğrafları Türk basınında da haber olunca, Türk insanı da twitter denen sitenin varlığını keşfetti... Twitter önce bazı köşe yazarlarının yazılarında yer buldu. Dünyanın neredeyse bütün ünlülerinin siteye üye olduğunu duyan Türk ünlüler de “Bizim neyimiz eksik” deyip twitter üyesi oldular. Ünlülerin kendi aralarında ve hayranlarıyla twitter’da haberleştikleri duyulunca, sitede Türk üye patlaması yaşandı.

HABER KAYNAĞI TWİTTER

Türk oyuncular, tiyatrocular, yapımcılar, şarkıcılar, müzisyenler halen ‘tweet’lemeye devam ediyor. Hayranlarıyla bire bir iletişim kurarak bir anlamda halkla ilişkiler faaliyeti yürütüyorlar. Ayrıca konserlerini, etkinliklerini, filmlerini takipçilerine duyurabiliyorlar. Tabii twitter gazeteciler için de önemli bir haber kaynağı haline geldi.
Ünlülerin etkinliklerini takip edebildikleri gibi yazdıkları mesajları da haberlerine konu edebiliyorlar. Örneğin Demet Akalın’ın “Nikah şahidin olacağım” dediği halde nikahına gelmeyen Sibel Can’a twitter’dan yazdığı “Ya insan hem geçmişinde hem özünde dansöz olur mu ya!!! Yalan-sahte iyi olmuş, kasan boşalmış beter ol!! Çocuklu sahtekar” mesajı magazin basınını uzun süre meşgul etti.
Gerçi Demet Akalın dava açılacağını öğrenince bu mesajı sildi ama bir kere arşivlere kaydoldu artık.

İLETİŞİM İÇİN BİRE BİR

Tabii, magazin dünyası twitter’ı sadece kavga etmek için kullanmıyor. Twitter’da fotoğraflarını ve videolarını da yayınlayarak hayranlarının fikirlerini alıyorlar. Örneğin Mazhar Alanson, ‘Aşksa’ şarkısını kendi evinde kayda alıp ilk kez twitter’da dinletti ve tepkileri anında aldı. Gülben Ergen, ‘Çocuklar Gülsün Diye’ kampanyası için twitter’dan epey yardım aldı.
Kampanyasının çeşitli illerdeki temsilcilerini twitter üzerinden buldu. Işın Karaca yakında piyasaya çıkacak albümü ‘Arabesque’te söylediği şarkılara twitter’daki takipçilerine danışarak karar verdi. Stüdyo aşamasını da hem fotoğraflarıyla hem de tweet’leriyle duyurdu. Sahneye çıkmadan önce hangi renk kıyafet giyeceğini takipçilerine soran şarkıcılar var. Tuna Kiremitçi twitter’a ilk girdiğinde 140 karakterden oluşan cümlelerle küçük bir öykü bile yazdı sitede...

KAMPANYALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Şirketler de twitter’ı aktif olarak kullanıyor artık. Çünkü twitter’daki tanıtımın işe yaradığını biliyorlar. THY, Pegasus gibi havayolu şirketleri, Vodafone, Avea, Turkcell gibi telekomünikasyon şirketleri, Garanti, Akbank gibi bankalar, Türkiye’de de mağazaları bulunan GAP, Camper, Lacoste gibi ünlü giyim markaları twitter’i kullanıyor.
Şirketler promosyonlarını, faaliyetlerini duyuruyor. Hatta twitter üzerinden kampanya yapanlar bile var. Örneğin “1000’inci takipçiye yüzde 20 indirim” sloganıyla takipçi sayısını artırmaya çalışıyorlar. Sözün özü, twitter son yılların en popüler sosyal paylaşım sitesi. Bu özelliğini de uzun yıllar yitirmeyecekmiş gibi görünüyor.

EN ÇOK CIVILDAŞAN TWITTER ÜYESİ
Twitter’ın Türkiye’de en çok tweet atan, bir başka deyişle en çok cıvıldaşan üyesi ‘chirimirim’ rumuzunu kullanan Merve Karacaoğlu. Merve Karacaoğlu Ekim ayında Twitter üyesi olmuş ve bugüne kadar tam 25 bin 500 tweet atmış.
İstanbul Ticaret Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü mezunu 24 yaşındaki Merve Karacaoğlu, twitter’a nasıl girdiğini şöyle anlattı: “Gazetede twitter ile ilgili bir haber gördüm ve neymiş bu twitter diye üye oldum. Aslında bir bakıp çıkacaktım ama demir attım. Twitter’da dostluklar kuruluyor, en özel anlar, anılar paylaşılıyor.
Hatta neredeyse dışarıya çıkmadan, twitter’da sosyal bir çevre kurabilmek mümkün. Bunun en gerçek örneği ise twitter’da yaptığımız sanal fasıl. Herkes ayrı ayrı yerlerde olsa da, aynı şarkılar ile hüzünlenip, eğlendik... Şerefe yazıp aynı anda içkilerimizi yudumladık. Twitter’ın en önemli özelliklerinden biri de, bizlere yaptırdığı beyin jimnastiği... Lafı uzatmadan 140 karakter ile nasıl sadede gelirim diye düşünmek...”

PROGRAMI BİLE VAR
Twitter, Türkiye’de bir televizyon programının alt yapısını oluşturdu. Programın adı ‘Sosyal Alem’. Turkmax’ta cumartesi akşamları yayınlanan programı Elif Dağdeviren sunuyor. Her hafta 3 konuğun yer aldığı programa izleyiciler twitter üzerinden yolladıkları mesajlarla katılıyor.
Program konukları da twitter mesajlarına yine canlı yayında bilgisayarları kullanarak anında yanıt verebiliyor. Elif Dağdeviren bir röportajında programıyla ilgili olarak şöyle dedi: “Sadece internet kullananlar için değil herkese hitap eden bir sohbet programı. Seçim döneminde gündemi takip etmek için kahve kahve dolaşılır ya, halk ne düşünüyor diye...
Bu program da gündemi, internet üzerinden takip eden ve konuşan insanlar üzerinden ilerliyor. Diyelim ki, 2010 Kültür Başkenti açılışı, bütün sosyal ağlarda sohbet konusu oldu. VTR hazırlıyoruz, konuklarımıza da, `Siz ne düşünüyorsunuz?` diye soruyoruz.” Bu arada twitter’i ‘teşhircilik’ olarak görenler de var. Bunlardan biri de yazar Hıncal Uluç. Elif Dağdeviren onlara şu yanıtı veriyor: “Bunun twitterla ilgisi yok. Televizyonda program yapan da teşhircidir, köşe yazan da, süslenip davete giden kişi de teşhircidir o zaman...”

KİTABI ÇIKTI SİTELER KURULDU
Kendisi de bir twitter kullanıcısı olan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Azime Telli beğenilen ‘tweet’leri toplayıp bir kitap haline getirdi. Adını da ‘Büyük Türk Tweetleri’ koydu. Kitap, twitter kullanıcılarına danışılmadan hazırlandığı için başlangıçta gürültü kopardı. Ama daha sonra gelirinin hayır işinde kullanılacağı açıklanınca olay tatlıya bağlandı. Twetter’da hayır işleri için insanlar çok çabuk örgütlenebiliyor.
Örneğin geçtiğimiz günlerde ‘Twestival’ adıyla Beyoğlu’nda etkinlik düzenlendi. Bu etkinlikte elde edilen para Haiti depreminde evsiz kalanlara gönderildi. Muş’un Bulanık ilçesi Kırkgöze İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Mehmet Ekiz’in başlattığı kampanya ile okulun kütüphanesi kuruldu, içi kitapla dolduruldu. Öğrencilere botlar, montlar yollandı. Twitter’daki dedikoduları yayınlayan twhaber.com diye bir site açıldı. Ayrıca kimin kaç takipçisi olduğunu öğrenmek için de twitturk.com sitesine girmek yeterli.

DÜNYANIN İLK 10’U
1- Ashton Kutcher 4.708.938 takipçi
2- Britney Spears 4.633.709 takipçi
3- The Ellen Show Ellen DeGeneres 4.436.749 takipçi
4- Barack Obama 3.531.212 takipçi
5- Lady Gaga 3.392.743 takipçi
6- Oprah Winfrey 3.338.433 takipçi
7- Kim Kardashian 3.277.346 takipçi
8- John Mayer 3.177.063 takipçi
9- Twitter 3.068.809 takipçi
10- Ryan Seacrest 3.050.892 takipçi

TÜRKİYE’NİN İLK 10’U
1- Sertab Erener 40.982 takipçi
2- Ayşe Özyılmazel 36.832 takipçi
3- Erdil Yaşaroğlu 33.075 takipçi
4- Gülben Ergen 32.092 takipçi
5- Nil Karaibrahimgil 30.308 takipçi
6-Selçuk Erdem 29.199 takipçi
7- Ata Demirer 26.785 takipçi
8- Hülya Avşar 25.854 takipçi
9- Ahmet Hakan 23.689 takipçi
10- Cüneyt Özdemir 20.033 takipçi.

6
Yandex.Metrica