Şimdi saçlar daha çok bakım istiyor

Yaz geldi, güneşin etkisiyle saçlar kurumaya ve yıpranmaya başladı. Saçlarınızı neme kavuşturmak, parlak bir görünüm elde etmek ve canlı saçlara sahip olmak aslında ne sandığınız kadar zor ne de pahalı

Şimdi saçlar daha çok bakım istiyor

Kuru, boyalı ve yıpranmış saçlar için

Malzemeler: 1 olgun ezilmiş avakado, 2 bıldırcın yumurtası, 4 çorba kaşığı zeytinyağı

Uygulama: Malzemeler karıştırılır. Boya sürer gibi saç diplerine ve saç uçlarına sürülür. Saça strech sarılarak en az iki saat bekletilir. Sonrasında saç tipine uygun bir şampuanla yıkanır.

Saç derisi problemi olanlara

Malzemeler: 1 kahve fincanı susam yağı, 2 yemek kaşığı killi su, 1 yemek kaşığı bal, 1/2 limon

Uygulama: Malzemeler karıştırılır ve ıslak saça yedirilir. 45 dakika süreyle saçta bekletilir ve sıcak havluyla kompres yapılır. Maskenin haftada bir gün uygulanması yeterli olacaktır.

Saç dökülmesine karşı

Formül 1 Malzemeler: Nane, çay, ceviz yaprağı, 2 su bardağı su, 1/2 fincan çörekotu yağı, 2 kapak sirke

Uygulama: Birer tutam nane, çay, ceviz yaprağı suda kaynatılır, süzülür ve suyu alınır. 1 kahve fincanı bitki suyuna çörekotu yağı ve sirke karıştırılıp çayla saç diplerine sürülür. Bir saat sonra yıkanır.

Formül 2 Malzemeler: 1 baş sarımsak, 1 çay bardağı sızma zeytinyağı, 1 çorba kaşığı çörekotu yağı, 1 çorba kaşığı ısırgan otu yağı, 1 çorba kaşığı ceviz yağı

Uygulama: Sarımsak ve zeytinyağını kısık ateşte kavurun. (Sarımsağın rengi dönünceye kadar.) Bu karışımı sabaha kadar bekletin. Sabah bir cam kavanoza karışımı süzün. Çörekotu yağı, ısırgan otu yağı ve ceviz yağını ilave edin. Saçlara haftada bir gün uygulayın. Saçta iki saat bekletin.

Kepekli saçlara özel

Formül 1 Malzemeler: Dul avrat otu, kara kafes otu, mürver ağacı otu, hatmi çiçeği otu, maydanoz, ada çayı, ısırgan otu, 1 yemek kaşığı limon veya sirke, 4 su bardağı kaynar su

Uygulama: Her ottan birer çorba kaşığı alınır ve kaynar suda demlenir. Limon veya sirke de ilave edildikten sonra süzülür. Elde edilen su ile saç diplerine masaj yapılır ve soğuk suyla durulanır. Saça parlaklık verir ve dökülmesini de engeller.

Formül 2 Malzemeler: 10 damla kekik esansı, 25 gram badem yağı, 1 çay kaşığı tuz, 5 damla limon

Uygulama: Malzemeler karıştırılır ve saç diplerine uygulanır. Saç strech filme sarılarak iki saat bekletilir. Saç tipine uygun şampuanla yıkanır.

Saç dökülmesi ve kepek problemi

Saç dökülmeleri genelde genetiktir ama kader değildir. Onun için önlem almak gerekir. Saç bakımını ihmal etmeyin. Kimyasal şampuanlar saç dökülmesine neden oluyor. Bu yüzden bebe şampuanları veya bitkisel şampuanları tercih edin. Saçlarınız havasız kalmamalı. Şapka veya sentetik eşarplar saçın dökülmesine neden olabilir. Saçlarınız da sağlıklı yaşam ister. Sigara, alkol ve bazen katı rejimler de saç dökülmesine neden olur. Ara sıra diplerine limon suyu friksiyon yapılmalı ve yavaşça fırçalanmalıdır.

Malzemeler: 1 çorba kaşığı çörekotu tohumu yağı, 1 çorba kaşığı ısırgan tohumu yağı, 1 çorba kaşığı defne tohumu yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı deniz tuzu

Uygulama: Malzemeler karıştırılır. Karışım saça masaj yaparak sürülür. Saç strech filme sarılarak iki saat bekletilir. Saç tipine uygun şampuanla yıkanır.

Saç toniği

Malzemeler: Isırgan yaprağı, lavanta, ıhlamur, 500 gram su

Uygulama: Malzemeler kaynatılır ve suyu süzülür. Elde edilen su spreyli bir şişeye konulur ve saçlara püskürtülerek friksiyon yapılır. Bu şekilde yatıp sabah saçlar yıkanır. Saç toniği saçı güçlendirir ve dökülmesini engeller.

Erken beyazlayan saçlara

Malzemeler: 6 adet taze yeşil ceviz, 2 su bardağı su, 3 çorba kaşığı koyu çay, 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Uygulama: Cevizler havanda dövülür. İki su bardağı suda iyice kaynatılır. Çay ve zeytinyağı eklenip karışım saça sürülür. Sarılarak sabaha kadar saçta bekletilir. (Haftada iki gün uygulansanız saç koyulaşır)

3