Şimşek: Öğretmen alımı için vergileri artırırız

Başbakan Erdoğan'ın gelecek yıl devlete 50 bin öğretmen alınacağı açıklamasından sonra ortaya çıkan, 'Bu kadar alım mümkün değil, bütçe kanunu bu kadar alımı sınırlıyor' itirazlarına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklama getirdi: Gerekirse vergileri artırırız

27 Kasım 2013, Çarşamba 13:23
A A

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bütçe Kanunu’nda öngörülen 70 bin yeni kadronun dağılımını henüz yapmadık. Başbakan nasıl takdir ederse, onu yapacağız. Gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz.  Sayın Başbakanın takdirinde. Daha fazla eleman alınsın, derse oturur değerlendiririz. Bunun maliyetini çıkarır, ona göre tedbirini alırız. Çok açık net, ya vergiyi artırırız ya da borçlanma yaparız” dedi.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in haberine göre Şimşek, kredi kartlarıyla ilgili düzenlemelerin büyümeyi sınırlayacağını belirtti.

Maliye Bakanı Şimşek, 2. Türkiye Kamu-Özel Sektör İş Birlikleri Konferansı’nda yaptığı konuşmanın ardından soruları yanıtladı. Şimşek, Bütçe Kanunu’nun bu yıl istisnasız tüm kurumlara ‘emekli olanların yerine eleman alamama’ sınırı getirdiğine dikkat çekti. Ancak Şimşek’e Başbakan Erdoğan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde “2014'ün şubat ayında yeni bir atamayla 10 bin öğretmen alınacak. Ağustos’ta öyle zannediyorum ki 40 bin öğretmen daha ilave edeceğiz. Çok eksiğimiz var, çok öğretmen ihtiyacımız var, bunun farkındayız" sözleri soruldu.

VERGİLERİ ARTIRIRIZ!

Şimşek, 2014 Bütçesinde alımı öngörülen 70 bin kadronun dağılımının henüz yapılmadığını, Başbakan’ın talimatı doğrultusunda dağıtım yapılacağını söyledi. “Gerekirse kamunun diğer birimlerine hiç eleman vermeyeceğiz” diyen Şimşek, Başbakan'ın ‘Daha fazla eleman alalım’ demesi halinde oturup değerlendirme yapacaklarını belirtti. Şimşek, “Tabii o zaman tedbirimizi alırız. İlave kadroların maliyetini çıkarırız. Çok açık net bu maliyeti karşılamak için ya vergileri artırırız ya da borçlanırız. Üçüncü bir yol yok” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;