Sınav takvimi tehlikede

ÖSYM Başkanı Yarımağan, “Endişeliyiz. 20 Aralık'a kadar bu konu netleşmezse sınav takvimi aksar” dedi. YÖK ise karara itiraz ettikten sonra, daha önceden hazırladıkları alternatif çözümlerden birini devreye sokacaklarını açıkladı

Sınav takvimi tehlikede

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte imam hatip ve meslek liseliler ile düz liseliler arasındaki farklı katsayı uygulamasını 21 Temmuz’da yayınladığı yönetmelikle kaldırmıştı. İstanbul Barosu, ‘imam hatip mezunlarının istediği her üniversiteye girmesinin önünü açtığını’ iddia ettiği bu kararın iptali için Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 8’inci Dairesi de katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesini önceki gün durdurmuştu.

Bu gelişme, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ı endişelendirdi. Yarımağan, “Yürütmesi durdurulan üç maddenin yerine yeni düzenlemelerin gelmesi lazım. Belirsizlik bizi endişelendiriyor. Bu seneki sistemin nasıl uygulanacağı 20 Aralık’tan önce netleşmeli. Yoksa sınav takvimimiz aksar” dedi.

YÖK’TEN B PLANI

Danıştay’ın kararının ardından YÖK de çözüm arayışına geçti. YÖK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi: “Karara itiraz ettikten sonra daha önceden hazırladığımız alternatif çözümlerden birini kullanacağız. Sonunda verilecek karar, sınava girecek 1 milyonu aşkın öğrencimizin zarar görmesini engelleyecek bir karar olacaktır. Bu nedenle sınava girecek öğrencilerimiz ve aileleri paniğe kapılmasın.”

İLK BAŞVURU 11 OCAK'TA

ÖSYM’nin sınav takvimine göre, üniversiteye giriş için sınav kılavuzu baskısının 20 Aralık’ta başlaması gerekiyor. Üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular 11 Ocak-12 Şubat 2010, ikinci aşama Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) başvurular 3-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. YGS, 11 Nisan 2010’da yapılacak. LYS-1 (Matematik-Geometri), LYS-5 (Yabancı Dil) 19 Haziran, LYS-4 (Sosyal Bilimler) 20 Haziran, LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) 26 Haziran, LYS-2 (Fen Bilimleri) 27 Haziran’da gerçekleştirilecek.

KATSAYI KARARI PROTESTO EDİLDİ

Danıştay’ın kararı, Ankara, Konya, Sivas ve İstanbul’da protesto edildi. Ankara’da, Memur-Sen üyeleri, kararı protesto etmek için Danıştay’ın önünde toplandı. Eylemde, “Ergenekon’a geç, gençlere dur”, “Hukukun üstünlüğüne evet, yargıç devletine hayır” yazılı pankartlar açıldı. İstanbul’daki ilk eylemi, konuyu Danıştay’a taşıyan İstanbul Barosu önünde Genç Siviller yaptı. Eğitim Bir- Sen üyelerinin eylemi sırasında Baro’nun bulunduğu binaya yumurtalar fırlatıldı. AK Parti İl Gençlik Kolları da Baro önündeki protestoya katıldı. Fatih Postanesi önünde toplanan Özgür-Der, Mazlum-Der üyeleri ile türbanlı kız öğrenciler de Danıştay’ın kararını protesto etti ve postaneden TBMM’ye mektup gönderdi.

'YASAL DÜZENLEME YAPARIZ'

Eski Milli Eğitim Bakanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Danıştay’ın kararına karşı yeni bir yasal düzenleme yapabileceklerini söyledi. Danıştay’ın kararını ‘siyasi’ ve ‘ideolojik’ olarak değerlendiren Çelik şunları söyledi: “Meslek liseli öğrencilere yanlışlık ve haksızlık yapıldı. Bizim ortadan kaldırdığımız haksızlığı Danıştay geri getirdi. Konuyu bayram sonrasında inceleyeceğiz. Yasal düzenleme ile ilgili tereddüt olmaz ancak CHP bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürecektir.”

CHP: DOĞRU KARAR

CHP MYK Üyesi Nur Serter, Danıştay’ın kararı için şöyle konuştu: Bu işin sonunun buraya varacağı konusunda uyarılar yapıldı ama dikkate alınmadı. Bu karar prensip olarak doğru. YÖK’ün düzenlemesi sanıldığı gibi mağduriyetleri ortadan kaldırmıyor aksine yeni mağduriyetler yaratıyor. Eskiden bu çocuklar meslek yüksek okullarına ve 4 yıllık açık öğretim fakültelerine sınavsız girebiliyordu. İki yıllık meslek yüksek okulundan fakültelere dikey geçiş imkanları vardı. Şimdi dershanelere mahkum edildiler. Hiç okumadıkları dersleri dershanelerde alıp yarışa girmek zorundalar.

'HEMEN DÜZELTİLMELİ'

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş: “Danıştay’ın kararı hukuk garabeti olarak tarihe geçecek. Temennimiz bu yanlışın bir an evvel düzeltilmesidir.”

2