Sınavda yeni bir skandal daha

Tunceli'de YGS'nin yapıldığı bir okulda, sınavdan 1 gün sonra bir öğrenciye ait soru kitapçığı ve cevap kağıdı bulundu

05 Nisan 2011, Salı 17:23
A A

Tunceli'de Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) yapıldığı okulun sınıfında, sınavdan 1 gün sonra bir öğrenciyi ait soru kitapçığı ve sınav cevap kağıdı bulundu. Bulunan soru kitapçığı ve cevap kağıdının 1 gün sonra kentteki Sınavlar Koordinatörü Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ’un talimatıyla posta ile ÖSYM’ye gönderildiği belirtildi.

Tunceli’de YGS’nin yapıldığı Vali Mehmet Ali Türker İlköğretim Okulu’nun bir sınıfında 14 öğrenci sınava girdi. Sınavın ardından öğrenciler, kağıtlarını sınıfta görevli salon başkanı olan Tunceli Üniversitesi’nde görevli okutman Ahmet Tavacı ve gözetmen Elif Sarı’ya verip solandan ayrıldı. Tavacı ile Sarı da, öğrencilerin soru ve kitapçıkları ve cevap kâğıtlarını tutunak ile ÖSYM bina temsilcisine teslim etti. Bina temsilcisi de 14 öğrenciye ait soru kitapçığı ve cevap kağıtlarını mühürleyip, kilitli sandığa koyarak tutanakla ÖSYM İl Temsilcisine teslim etti.

ÖĞRENCİLER BULDU

YGS ardından Pazartesi sabahı okula gelen öğrenciler sınıftaki sıra üzerinde bir öğrenciye ait soru kitapçığı ve cevap kağıdı bulunca durumu öğretmenlerine bildirdi. Okul yönetimin devreye girerek, durumu ÖSYM Temsilcisi Muharrem Binici’ye bildirdi. Binici okula giderek, soru kitapçığı ve cevap kâğıdını tutanakla teslim aldı. İddiaya göre, Binici kentteki Sınavlar Koordinatörü olan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ’u arayarak durumu anlatıp, ne yapabileceklerini sordu. Rektör Prof.Dr. Boztuğ, tutanak tutulup, soru kitapçığı ve cevap kâğıdını ÖSYM’ye posta ile gönderilmesi talimatını verince, soru kitapçığı ve cevap kağıtı, posta yoluyla Ankara’ya gönderildi.

Tunceli Üniversitesi’nde memur olan ÖSYM temsilcisi Muharrem Binici, açıklamaya yapamacağını söyledi. Binici, konuyla ilgili açıklamayı Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, ya da ÖSYM Başkanlığı’nın yapabileceğini belirtti.

Kent dışında bulunan Rektör Prof.Dr. Durmuş Boztuğ’a ise ulaşılamadı.

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;