Sınır ötesi harekatta 5 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Sınır ötesi harekatta 5 PKK'lı etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, terörist saldırısı sonrası gerçekleştirilen sınır ötesi harekatta etkisiz hale getirilen terörist sayısının dörtten beşe yükseldiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan açıklamaya göre sınır ötesi operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı beş oldu. Etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte ele geçirilen malzemelere ek olarak; 18 mühimmatıyla birlikte 1 adet RPG-7 Roketatar ve 25 el bombası ele geçti.

OLAY

Şırnak ili Uludere ilçesi güneyinde, Türkiye - Irak sınırında sınır güvenliğini sağlamakla görevli bir üs bölgesine, 16 Haziran 2010 tarihinde saat 01.00’de teröristler tarafından saldırı teşebbüsünde bulunulmuştu. Üs bölgesinde bulunan güvenlik kuvvetleri teröristlerle sıcak temas sağlamış, silahlı helikopterlerin desteği ile bölgedeki çatışmalar sabaha kadar devam etmişti. Bölge özel birliklerle de takviye edilirken bu çatışmalar esnasında bir uzman çavuş şehit olmuştu. Saldırı teşebbüsünde başarısız olan teröristlerin, Kuzey Irak bölgesine kaçmaya başlaması üzerine üç Komando Bölüğü ve bir Özel Kuvvetler Taburu teröristleri takip etmiş ve sınır ile yaklaşık 2-3 kilometre derinlikteki çatışmalar sonucu, dört terörist etkisiz hale getirilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı ayrıca bu harekâtla koordineli olarak; daha derinlikte tespit edilen teröristler ile havan ve doçka uçaksavar mevzilerine de 16 Haziran 2010 günü saat 10.30 ile 11.45 arasında hava harekâtı icra edildiğini, hava harekâtının, harekât merkezinden izlendiğini ve hedeflerin isabetle vurulduğunu bildirdi.

Genelkurmay dün ayrıca Hakkari Şemdinli ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçleri tarafından yapılan faaliyet esnasında, bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından açılan taciz ateşi sonucu 1 Erbaş’ın yaralandığını ve hastaneye sevk edilerek tedavi altına alındığını bildirdi.

Şırnak Merkez ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçleri tarafından icra edilen faaliyet sırasında da, bölücü terör örgütü mensupları tarafından tuzaklanmış 5 adet el yapımı mayın, muhtelif gıda maddesi ve yaşam malzemesi bulundu. Dün ayrıca bölücü terör örgütünden kaçan bir terörist, Bitlis ili Hizan ilçesinde güvenlik güçlerine teslim oldu.