Sınırdışı edilen yolcular uçağı iptal ettirdi

Fas Kraliyet Havayolları'nın bugün saat 15.50 de yapılması gereken AT-911 İstanbul-Kazablanka seferi, sınırdışı edilen iki Suriyeli yolcunun uçağa binmek istememesi ve binmeleri durumunda ise havada intihar edecekleri tehdidi nedeniyle iptal edildi

10 Kasım 2012, Cumartesi 23:43
A A

Türkiye’ye sahte pasaportla giriş yapmaya çalıştıkları için Fas’a geri gönderilen iki Suriyeli yolcu uçağa binmemek için direniş gösterdi. Geri gönderilmeleri durumunda Suriye’ye iade edilecekleri korkusu yaşadıklarını ve idam edileceklerini iddia eden yolcular, uçmaları durumunda havada intihar edecekleri tehdidinde bulundu. Bunun üzerine uçağın pilotu uçuş güvenliğini sağlanamayacağı için iki yolcuyu uçağa kabul etmedi. Uçağın kapısında yaşanan tartışma nedeniyle uçağın uzun süreli rötar yapması sebebiyle pilotlar uçuş sürelerinin dolduğunu ifade ederek seferi iptal ettiler.

UÇAKTA İNTİHAR TEHTİDİ

Bunun üzerine uçak içinde iki buçuk saat bekletilen 160 yolcu uçaktan indirilerek pasaport iptal işlemleri yapıldı ve otellere yerleştirildi. Sınırdışı edilen iki Suriyelinin ise pasaport şube amirliğinde bekletildiği öğrenildi. Yolcular arasında bulunan Metin Balcı uçağın içinde iki saat kalkış için beklediklerini ifade ederek "2 saat sonrasında da bazı sıkıntıları gördük. Polisler uçağa girdi çıktı, böyle bir kalabalığı gördük. Kokpitin orada daha sonra 2 saat sonra el valizlerinizi alın uçuş iptal edildi denildi, dışarıya çıktık.

Uçuşun iptal edilmesinin sebebi 2 tane kaçak sahte pasaportlu Suriye uyruklu yolcu Fas Havayolları ile geriye gönderilecekti. Fas havayolları kabul etmek istememiş. Biz uçağa binersek bizi Suriye’ye iade derlerse bizi asarlar Suriye’de idam ederler diye uçağa binmek istemediler. Geri gitmek istemediler daha sonrada uçağa binseler de uçakta intihar edeceklerini bahsettiler. Uçaktaki yolcular onlar binerse bizlerde gitmek istemeyiz dendi uçuş bu sebepten dolayı iptal edildi" diye konuştu.

Hüseyin ASLIYÜCE, DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;