Sınırlar tanınacak

Türkiye ile Ermenistan tarihi bir adıma hazırlanıyor. İki ülke birbirlerinin sınırlarını tanıyacak. Sınır kapıları açılacak. Soykırım iddialarını da ortak bir komisyon inceleyecek

02 Eylül 2009, Çarşamba 11:56
A A


6 HAFTA SONRA 
Türkiye ile Ermenistan’ın 16 yıl önce kesilen diplomatik ilişkilerinin yeniden kurulacağı bildirilmişti. Sürpriz gelişme önceki gün Ankara ve Ermenistan’ın başkeni Erivan’da aynı anda duyurulmuştu. İsviçre’nin arabuluculuğunda Ankara ile Erivan arasında varılan mutabakatın ayrıntıları dün ortaya çıktı. Buna göre, iki ülke diplomatik ilişkiye yön verecek olan protokolleri 6 hafta boyunca inceleyip imzalayacak. 

MEVCUT SINIR TANINACAK 
İmzalanması öngörülen iki protokolden biri olan “Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti Arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına Dair Protokol” iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesini ve mevcut sınırın karşılıklı olarak tanınmasını öngörüyor. Protokolde her iki ülke de “İyi komşuluk ilişkileri anlayışıyla bağdaşmayacak herhangi bir siyaset izlemeyeceklerine dair taahhütlerini” yineliyorlar. 

ORTAK SINIR AÇILACAK 
“Türkiye ve Ermenistan Arasında İlişkilerin Geliştirilmesine Dair Protokol”de ise, tarafların, iç istişarelerin 6 hafta içinde tamamlanmasının ardından protokolü imzalaması, protokol yürürlüğe girdikten sonra 2 ay içerisinde de ortak sınırın açılması öngörülüyor. Protokolde ayrıca her iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında düzenli siyasi istişare gerçekleştirilmesi de kararlaştırılıyor.

Necdet ERENCE 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.