Sırayla götürmüşler

Almanya'da yolsuzluktan ceza alan Deniz Feneri e.V. yöneticileri topladıkları paraları eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal 7'nin sahibi Zekeriya Karaman ve Kanal 7 yöneticilerine elden teslim etmiş

16 Şubat 2010, Salı 05:00
A A

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. Derneği yolsuzluğuna Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eski Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da adı karışmıştı. Almanya’daki Türklerden fakir fukaraya yardım için toplanan bağışların Türkiye’de amacı dışında kullanıldığı öne sürülmüştü. Zahid Akman ile Zekeriya Karaman’ın Almanya’da toplanan bağışları Türkiye’ye getirdiği iddia edilmişti. Yolsuzluğun Türkiye bağlantılarını araştıran cumhuriyet savcıları, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 18 kişinin mal varlıklarına tedbir kararı koydurmuştu.

KURYELİK SUÇLAMASI

Kuryelik yapmakla suçlanan şüphelilerin, Almanya’daki dernek yöneticilerinden teslim aldıkları ve Türkiye’ye getirdikleri yaklaşık 7.2 milyon euronun belgesi soruşturma dosyasına girdi. Belgede Almanya’daki Deniz Feneri e.V. davasında mahkum olan Mehmet Taşkan, Mehmet Gürhan ve Firdevsi Ermiş’in Türkiye’de de haklarında soruşturma yürütülen Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu bazı isimlere elden verdikleri para miktarlarının yazılı olduğu bildirildi. “Kuryelik” iddialarına da delil olabilecek belgede 74 para transferi yer aldı.

TESLİMAT BELGEDE

Belgede, Mehmet Taşkan, Mehmet Gürhan ve Firdevsi Ermiş’in, Karaman’a 38 teslimatta 3 milyon 869 bin euro, Akman’a da 4 teslimatta 164 bin euro verdikleri bilgisi yer alıyor. Diğer şüphelilerden Harun Kapıyoldaş’a 4 teslimatta 350 bin, İsmail Karahan’a 2 teslimatta 205 bin, İzzet Kurum’a da 3 teslimatta 280 bin euro verildiği öğrenildi. Almanya’daki Deniz Feneri e.V. davasının iddianamesinde, resmi kayıtlara geçirilmeyen çıkışların “Teslimat Gürhan” olarak yazıldığı belirtilmişti.

AKMAN’A BASKIN

Frankfurt Savcılığı, Deniz Feneri e.V. davasını sonuçlandırdıktan sonra, aralarında Akman ve Karaman’ın da bulunduğu 15 kişi hakkında Türkiye’den “adli yardımlaşma” talebinde bulunmuştu. Mali şube ekipleri, Akman ve Karaman’ın da aralarında bulunduğu 8 kişinin Türkiye’deki adreslerine baskın yaptı. Baskın yapılan adreslerde ele geçirilen bilgisayar hard disklerinin kopyaları alınırken, belgelere de el konuldu. Zekeriya Karaman’ın avukatı Ersan Şen, müvekkilinin İstanbul’daki evinin yaklaşık bir ay önce arandığı bilgisini doğruladı.

‘ZK TESLİMAT’

Belgede, toplam 74 teslimat sonucu 7 milyon 158 bin 500 euro’nun, söz konusu kişilere teslim edildiği kaydedildi. Akman ve Karaman’a verilen paraların “borç” olarak yazıldığı belgede, isimler de “zk teslimat”, “z akman eliyle zk teslimat”, “zk Almanya’da teslimat”, “İ KARAHAN ELİYLE ZK TESLİMAT”, “F ERMIS ELİYLE TESLIMAT”, “ZK TESLIMAT”, “z karaman mg eliyle”, “ZK EMANET PARANIN TESLIMATI”, “izzet kurum zk teslimatından”, “harun beye f ermis”, “zk tarafından atlas tr den alinan” olarak belirtildi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;