Sırbistan: Sınır anlaşmasını kabul etmiyoruz

Sırbistan: Sınır anlaşmasını kabul etmiyoruz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, "Kosova ile Makedonya arasında imzalanan sınır anlaşmasını kabul etmiyoruz, hiçbir zaman da kabul etmeyeceğiz" dedi.

Tadiç, Sırbistan’da yayımlanan "Politika" gazetesine verdiği demeçte, sınır anlaşmasının doğrudan Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü ilgilendirdiğini ve bu konudaki kaygılarını Makedon makamlarına aktardıklarını belirtti. Tadiç, "Sırbistan ile Makedonya arasında imzalanan sınır anlaşması hala geçerlidir. Bizim için temel olan bu anlaşmadır" diye konuştu.

Tadiç demecinde ayrıca, Uluslararası Adalet Divanı’nın Kosova’nın bağımsızlığı hakkındaki kararını birkaç hafta içinde açıklamasını beklediklerini belirterek, bu kararın Makedonya’nın geleceği için de önemli olduğunu söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu ise Sırbistan yönetiminin günümüz gerçeklerine uymayan ve akılcı olmayan politikalar izlediğini ileri sürdü. Seydiu, "Sırbistan’ın bölgede güç kullanarak hegemonya kurmaya yönelik uygulamaya çalıştığı politikaların artık hiçbir geçerliliği yoktur" dedi.