Sirkenin daha önce hiç duymadığınız 7 kullanım alanı

Mutfağın vazgeçilmez malzemelerinden biri olan beyaz sirkenin hayatı ne kadar kolaylaştırdığını bilseniz bir daha asla elinizden bırakamazsınız! İşte sirke ile yapabileceğiniz 7 faydalı şey…  

18 Ocak 2018, Perşembe 09:19
A A

Kokusu ya da tadı herkes tarafından sevilmese de sirkenin faydaları saymakla bitmez özellikle cildinize kullandığınız takdirde şahit olacağınız faydaları gibi…  

Peki şimdi size sirke ile ev yaşamınızın daha da kolay olabileceğini söylesek? İşte bugüne kadar hiç duymadığınız sirke ile evde büyük işler başaracağınızın kanıtı…  

Kuruyan lekeleri çıkarmak için...

Kuruyan lekeleri çıkarmak için...

1 çorba kaşığı bulaşık sabunu, 1 yemek kaşığı beyaz sirke ve 2 bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışım, şarap ve kahvelerin eski kurumuş lekelerini çıkarmanıza yardımcı olur. Bu karışımı ayrıca özel bir deterjanlı bulaşık makinesinde de kullanabilirsiniz.  

Duvarlardaki küfe karşı en etkili yöntem...

Duvarlardaki küfe karşı en etkili yöntem...

Saf sirke, küften kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sıvıyı etkilenen noktalara püskürtün ve yüzeyi sert bir süngerle ovun. Sirke buharlaşsın. Bu, klorlu çamaşır suyu kullanmaktan daha güvenli ve daha etkilidir.  

Muslukları ve duş başlıklarını temizlerken...

Muslukları ve duş başlıklarını temizlerken...

Duşunuzu, su ve sirke karışımı ile 1: 1 oranında temizleyebilirsiniz. Duş başlığını karışımla birlikte bir tavaya koyun ve 5-7 dakika kaynatın. Sıvının soğumasını bekleyin. Musluklarınızı da saf elma sirkesi ve süngerle temizleyebilirsiniz.  

Fırını temiz tutmak için...

Fırını temiz tutmak için...

Fırını temizlemek için bir su ve sirke çözeltisi kullanılabilir. Bu pişirme esnasında yağın fırın yüzeyinde kalmasını önleyecektir. Aynı uygulama mikrodalga için de yapılabilir.  

Selülitten kurtulmak istiyorsanız...

Selülitten kurtulmak istiyorsanız...

3 kısım elma sirkesi ile 1 kısım E vitamini yağını karıştırın ve karışımı cildinize günde iki kez masaj yapın. Bu selülitten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.  

Taze çiçeklerin ömrünü uzatmak için...

Taze çiçeklerin ömrünü uzatmak için...

2 çorba kaşığı elma sirkesi, 3 çorba kaşığı şeker ve 1 litre ılık su karıştırın ve çiçekleri içine koyun. Bu uygulama, çiçeklerinizi birkaç gün daha taze tutmanıza yardımcı olacaktır.  

Kireçlenmeyi önlemek için...

Kireçlenmeyi önlemek için...

Kolayca çamaşır makinesindeki veya bulaşık makinesindeki kireçleri çözebilir ve sadece birkaç elma sirkesi ile yıkayabilirsiniz. Boş bir makineyi standart mod ile çalıştırın. 3-4 dakika sonra, 2 bardak elma sirkesi ekleyin.