Sırrı Sakık'ın protokol isyanı

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Mehmet Ali Şahin'i havaalanında karşılamak isteyince tartışma çıktı

08 Ekim 2009, Perşembe 16:43
A A

TBMM Başkanlık Divanı İdare Amiri ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in Muş'a gelişi nedeniyle havalimanında düzenlenen karşılama protokoluna alınmayınca Vali Erdoğan Bektaş'la tartıştı. Bağırarak konuşan ve hiddetlenen Sakık, "Burada silahların gölgesinde yaşamak istiyorsanız hodri meydan, öldürebilirsiniz bizi. Böyle bir saygısızlık olmaz ki" dedi.

THY'nin Ankara uçağı ile saat 14.20'de Muş'a gelen TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i karşılamak için Vali Erdoğan Bektaş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, Belediye Başkanı AK Partili Necmettin Dede, İl Emniyet Müdürü Süleyman İlhan Acaröz, İl Jandarma Komutanı Albay Bektaş Arslan'dan oluşan protokolun bulunduğu tarafa gitmek isteyen DTP'li Sırrı Sakık'a görevliler müdahale etti. Tören kıtası Mehmetciklerin önüne serilen kırmızı halı üzerinde sinirlenen Sırrı Sakık, Vali Erdoğan Bektaş bağırarak "Buyurun söyleyin bakalım. Siz protokolu bizden daha iyi biliyorsunuz. Burada silahların gölgesinde yaşamak istiyorsanız hodri meydan, öldürebilirsiniz bizi. Böyle bir saygısızlık olmaz ki" dedi.

Vali Erdoğan Bektaş'ın "Bir şey söyleyebilir miyim?" demesine Sırrı Sakık, "Buyurun söylebilirsiniz" diye karşılık verdi. Bektaş'ın tekrar "İzin veriyor musunuz?" demesi üzerine Sakık, "Buyurun" dedi. Vali Bektaş kendisiyle birlikte protokolda bulunması gerekenleri sayınca bir eli cebinde ve hiddetli olduğu gözlenen Sakık, "Lütfen, böyle bir kural yok. Siz böyle bir şey diyemezsiniz. Ben Meclis üyeyisiyim ve Meclis başkanını orada karşılayacağım. Ayıptır" dedi.

Vali Bektaş, uçağın aprona yanaşması üzerine protokoldaki yerine giderken, korumalar Sakık'a elleriyle yol göstermeye çalıştılar. Uçak arpona gelince Milletvekili Sırrı Sakık, protokdan ayrı bir şekilde en ön sırada yer alarak TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i karşıladı ve sorunu anlattı. TBMM Başkanı Şahin, protokolu selamladıktan sonra havalimanı dışına çıkan Sırrı Sakık, "Burada bir hukusksuzluk yaşanmakta. Protokol sorunu var" demekle yetindi.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;