'Siyanür'de korkulan oldu mu?

Kütahya'da bir gümüş tesisine ait siyanür barajının çökmesi sonucu panik yaşanan bölgede 7 kişi sudan zehirlendi, bazı hayvanlar da telef oldu

'Siyanür'de korkulan oldu mu?

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Duhkadir köyünde sudan zehirlendiği ileri sürülen 7 kişi hastaneye kaldırıldı. Aynı köyde bazı hayvanların da telef olduğu belirtilirken, olayın geçen ay atık barajındaki setlerden birinin yıkılmasıyla gündeme gelen Eti Gümüş A.Ş.’den köyün içme suyuna siyanür sızmasından kaynaklandığı iddiası ortaya atıldı. Yetkililer, bunun kesin olmadığını ve incelemelerin sürdüğünü söyledi.

Kent merkezine 34 kilometre uzaklıktaki Eti Gümüş A.Ş. tesislerinde 7 Mayıs 2011 tarihinde siyanür barajındaki setlerin birinin çökmesiyle gündem gelen ve üretimi durduran Eti Gümüş A.Ş.’ye en yakın köylerden biri olan Dulkadir Köyü’nde bazı kişilerin rahatsızlanması paniğe neden oldu.

>> SİYANÜR 'SUİKASTİ'NDE 'SABOTAJ' İDDİASI

Dulkadir köyünde dün sabah, 2 aydır kesik olan çeşmelerden akan suyla ellerini yüzleri yıkadıkları belirtilen Emine Sözer, Mehmet Sözer, Muzaffer Sözer, Emeti Sözer ve Leyla Sert rahatsızlanmıştı. Muzaffer Sözer, köye gelen 112 ambulansında görevli sağlık ekibi tarafından yapılan müdahalenin ardından evine gönderilmiş, Mehmet Sözer, Emeti Sözer, Emine Sözer ve Leyla Sert de Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştı.

Bu sabah da hastanede tedavi gören Mehmet Sözer'in oğulları Veli Sözer ile Fatih Sözer rahatsızlandı. Sözer kardeşler ile dün rahatsızlanan ve bugün kendini iyi hissetmediğini belirten Muzaffer Sözer ambulansla Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

Rahatsızlananların içtikleri sudan zehirlendikleri ileri sürülürken, bir büyükbaş hayvan ile 2 koyun ve 7 tavuğun telef olduğu Dulkadir Köyü’nde içme suyuna siyanür karıştığı söylentisi çıktı.

VALİ YARDIMCISI VE KAYMAKAM KÖYDE

Kütahya Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ile Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu olayla ilgili Dulkadir köyüne giderek incelemelerde bulundu. İlk önlem olarak köyde içme suyu olarak kullanılan depodaki su boşaltılırken, telef olan hayvanlar ise kireçlenerek gömüldü.

Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, içme suyuna siyanürün karışıp karışmadığı konusunun valilik tarafından incelemeye alındığını, bu konuyla ilgili açıklamanın daha sonra valilik tarafından yapılacağını söyledi.

Dulkadir köyü muhtarı Selim İlhan, köyde 30’u kadın 50 kişinin yaşadığını belirterek sularına yakındaki Etigümüş A.Ş. Tesisleri’ndeki atık havuzlarından sızan siyanürün karışmasından endişe ettiklerini söyledi. Selim İlhan, "İçme suyu için Aliköy Belediyesi ile görüşmelerimiz sürüyor. Köyümüze siyanürün bulaşmadığı içme suyunu getireceğiz. Köyümüzde daha önce de kanserden çok sayıda kişi yaşamını yitirdi" dedi.

GREENPEACE GEÇEN AY UYARDI

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Kütahya’da gümüş üretilen tesisteki siyanürlü suyun bulunduğu barajda bir setin çökmesinin ardından bölgedeki içme suyundan alınan numunelerin analiz sonucuna göre, kazanın 5. gününde siyanür sızıntısının 4,5 kilometre ötedeki Köprüören köyünün su kaynaklarına ulaştığını bildirmişti.

VALİ YARDIMCISI, 'TEHLİKE YOK' DEMİŞTİ

Kütahya Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ise, 17 Mayıs 2011 tarihli bu iddiaya ilişkin bir soru üzerine, "Bırakın Köprüören’i, atık barajına daha yakın köylerde dahi sular temiz olduğuna göre, böyle bir tehlikenin bulunmadığını açık ve seçik söyleyebilirim" demişti.

Oğuzhan KILIÇ- Tuna İŞLEYEN/TAVŞANLI (Kütahya), (DHA)

İLGİLİ HABERLER
>> ALARM VERİLMİŞTİ

>> SİYANÜR PANİĞİ SOKAĞA DÖKTÜ

>> SİYANÜR BARAJINDA ÇÖKME OLDU