www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN128,4620 %-1,54
  • BIST73336 %2,23
  • EURO3,3268 %-1,03
  • USD3,0340 %-1,01

Bahçeli: Başbakan bizzat bölücülüğe çanak tutmuş, kardeşliği zedelemiştir

15 Haziran 2010 - 11:07
Yazı Boyutu:
x

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yardıma muhtaçlar yalnızca Gazze’deki Müslümanlar değildir. Şehitler yalnızca Filistin’de bulunmamaktadır. Türk dünyasındaki din kardeşlerimiz de imdat beklemektedir" dedi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına Kırgızistan’da meydana gelen olaylara değinerek başladı.
Orta Asya’da Sovyet rejiminin körüklediği yapay ayrımların etkisinin sosyo kültürel bir derinlik kazandırdığını kaydeden Bahçeli, binlerce yılın eseri olan "Türklük şuuru ve kültürünün" bu toplumlar arasında bağlayıcı olmaktan çıkartıldığını ifade etti.

Orta Asya ülkeleri ile ilişkilerde hükümetin tutumunu eleştiren Bahçeli, "Türkiyemizi ayrıştırmayı hedeflemiş, milletimizi otuz altıya parçalamayı tekrarlayıp duran, ağzına Türk kelimesini bile almayanların bu coğrafyalarda ’Türk’ kavramını savunmalarını beklemek zaten mümkün değildir. Nitekim milliyetçi olmayı Orhun abidelerine giden yolu asfaltlamak zanneden ilkel zihniyetlerin, bu ülkelere olan bağlarında ’Türk’ kavramını zemin yapmalarını beklemek bize göre abesle iştigaldir" diye konuştu.

Çatışmaların daha vahim olaylara neden olmadan bir an önce sona ermesini dileyen Bahçeli, şunları kaydetti:
"Yardıma muhtaçlar yalnızca Gazze’deki Müslümanlar değildir. Şehitler yalnızca Filistin’de bulunmamaktadır. Türk dünyasındaki din kardeşlerimiz de imdat beklemektedir.

Hükümet, başta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız ve Ahıska Türkleri olmak üzere, Kırgızistan’da muhtaç olan bütün soydaşlarımıza ve insanlara Türk milletinin yardım elini derhal uzatmalıdır.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Gül Güney Kore’ye yaptığı ziyareti yarıda kesmeli ve Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın Devlet Başkanları ile sorunu acilen ve kapsamlı olarak Türk dünyası çerçevesinde çözecek görüşmeleri başlatmalıdır."

TERÖRLE MÜCADELE

1 Mayıs’tan bu yana terörle mücadelede şehit sayısının 25’e, yaralı sayısının ise 45’e ulaştığını anımsatan Bahçeli, "Hükümet bölücülüğü siyasallaştırmaya uğraşırken, teröristin boş durmadığı, dilediği zaman, istediği noktaya saldırı yapabileceği konusunda inisiyatif kazandığı ve eylemlerini ülke sathına yayabildiği ortaya çıkmıştır" dedi.

Hükümetin "başka coğrafyalarda sözde barışı ve huzuru aradığını iddia edip gezerken" milletin "ülkesinde şehidin ve saldırıların olmadığı bir tek güne hasret kaldığını" dile getiren Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan’ın sanatçıları, yazarları, edebiyatçıları, sinemacıları, şarkıcıları, sporcuları ikna çabaları da sonuç vermemiş, oluşturulmak istenen cephe bir türlü gerçekleştirilememiş, nafile toplantılardan hükümetin istediği netice bugüne kadar çıkmamıştır. Yıllardır ulaşamadığı siyasal hedeflerine AKP anayasası ile erişme umudu artan terör örgütü ise hükümetin yumuşak karnını bulmuştur.
Ne kadar kan dökerse, hükümeti o kadar sıkıştıracağını, yapacağı eylemlerin şiddeti kadar taviz kopartacağını anlamıştır ve hedef gözetmeksizin eylemlerini tırmandırmıştır.

Bir yandan bu kayıplarımız sürerken, diğer yandan adına demokratik açılım diyerek maskelediği ’yıkım projesi’ne mutlaka devam edeceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, PKK ve hamisi peşmerge reisleri ile pazarlıklar kızışmıştır.
İmralı canisinin, hükümetle PKK arasındaki görüşmelerden çekildiğini açıklamasıyla kabaran eylemlerde terörü dizginlemesi için bu katilden hükümetin ricacı olmasını istemesi beklenmektedir.

Bunun gerçekleşmesi ile birlikte kanlı terörün aktörleri yine aynı karede buluşacak, İmralı canisi, küresel katiller, açılımın Başbakanı ve AKP zihniyetinin Mesut Abisi ile Celal Amcası, aile fotoğrafında yerlerini bir bir alacaklardır. Geçen haftaki buluşma bunun ilk aşamasıdır."