Şiyatsu her derde deva

"Dokunarak şifa verme" yöntemi şiyatsu, solunum problemlerinden, duygusal problemlere, eklem rahatsızlıklarından sindirim sistemi sorunlarına kadar pek çok rahatsızlıkta, destekleyici terapi olarak kullanılıyor

Salı, 23 Şubat 2010 - 10:49

Şiyatsu her derde deva

Şiyatsu ve çigong çalışmalarını 2008 yılından beri Türkiye’de sürdüren Ergül Ergün, şiyatsunun, akupunktur, çigong ve bitkisel Çin tıbbı ile aynı kökenli güçlü bir şifa yöntemi olduğunu, şiyatsu terapistinin akupunktur noktalarını ve bu noktaların geçtiği meridyen denen enerji kanallarını uyarmak için iğne yerine kendi bedenini kullandığını söyledi.

Enerji kanallarının ve akupunktur noktalarının uyarılmasının, iç organlardaki düzensizliklerin ortadan kalkmasına yardımcı olduğunu, bedenin kendi kendini iyileştirmesi sürecini desteklediğini belirten Ergün, gevşetici ve sakinleştirici özellikleri nedeniyle şiyatsunun zihni rahatlattığını, duygusal yönden kişiyi desteklediğini dile getirdi.

"ŞİYATSU, BATIDA KABUL GÖREN BİR TERAPİ YÖNTEMİ"

Şiyatsunun, bugün batıda kabul gören beden terapilerinden biri olduğunu belirten Ergün, "İngiltere’de sosyal sağlık sistemince kabul gören ve uygulanan 12 tamamlayıcı terapi arasında şiyatsu da var. Paddington St Mary Hastanesinde, uyuşturucu ve alkol bağımlılığına karşı, Bristol Kanser Yardım Merkezinde, kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmak ve kanser hastalarını duygusal olarak desteklemek amacıyla, Lincolnshire’daki Boston Pilgrim Hastanesinde ve Newcastle’daki Adelaide Tıp Merkezinde de kronik ağrılarda şiyatsu destekleyici terapi olarak kullanılıyor" dedi.

Şiyatsu terapisi, bedeni bir bütün olarak ele aldığı için solunum problemlerinden, depresyon, panik atak gibi duygusal problemlere, siyatik, kireçlenme gibi eklem rahatsızlıklarından sindirim sistemi sorunlarına, tansiyona, alerjilere, baş ağrılarına, kadar pek çok rahatsızlıkta destekleyici terapi olarak kullanıldığını ifade eden Ergün, "Şiyatsu özellikle kronik rahatsızlıklarda etkili.

Düzenli şiyatsu, sağlığı korumaya yardımcı oluyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca hamilelik ve doğum sürecini kolaylaştırıcı etkisi de var" şeklinde konuştu. Bristol St Michael Hastanesinde, kendilerine düzenli şiyatsu uygulanan 66 kadından yüzde 63’ü normal doğum yaparken şiyatsu uygulanmayanlar da bu oranın yüzde 36 olduğunu anlatan Ergün, "Güney Fransa’da Saintes Hastanesinde kemoterapi gören 16 hastaya Eylül 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında beşer seans şiyatsu terapisi uygulanıyor.

Şiyatsu uygulanan hastalarda kemoterapinin yan etkilerinde ortalama yüzde 64 azalma görülüyor. Bu oran karaciğer ağrısı ve kulak çınlamasında yüzde 100 iken, titremelerde yüzde 83, kusmalarda yüzde 82. Şiyatsunun etkisi yüzde 20 ile en az saç dökülmesinde görülüyor" diye konuştu.

AVRUPA ŞİYATSU FEDERASYONUNUN ARAŞTIRMASIAvrupa Şiyatsu Federasyonunun, 2006-2007 yıllarında, şiyatsu terapisi uygulanan 948 kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, bu kişilerin yüzde 95’inin kendisini daha rahat ve huzurlu hissettiğini, yüzde 82’sinin sağlığının genel olarak daha iyiye gittiğini ve yüzde 71’inin daha enerjik olduğunu belirten Ergün, bu kişilerin kullandıkları ilaç oranında da yüzde 23 azalma görüldüğünü ifade etti.

ŞİYATSUYA ÇİGONG DESTEĞİ

Bir şiyatsu senasının yaklaşık bir saat kadar sürdüğünü ve her seansın o kişiye özel tasarlandığını anlatan Ergül Ergün, "İlk seansta, kişinin genel sağlık durumu, yeme alışkanlıkları, uyku düzeni, duygusal sağlığı ve hayat tarzını değerlendirmek için ayrıntılı bir ön görüşme yapılıyor. Ön görüşmeye, kişinin o anki ihtiyaçlarına, yapısına ve terapistin tespitlerine göre seans tasarlanıyor" dedi.

Terapistin, seans sonunda, kişinin yaşam tarzına, yeme içme biçimine, duygusal ve bedensel alışkanlıklarına yönelik tavsiyelerde bulunduğunu dile getiren Ergün, bedenin kendi kendini iyileştirme sürecini hızlandırmak için çigong egzersizleriyle terapi sürecinin desteklendiğini anlattı.
Akupunkturda, akupunktur noktaları genelde özel iğneler aracılığıyla uyarılırken şiyatsu da bu noktalar ve noktaların geçtiği enerji kanallarının terapist yardımıyla uyarıldığını ifade etti.

Ergül Ergün, çigongun ise kendi başına bir şifa yöntemi olduğunu belirttti. Çigongta, nefes, duruş ve zihinsel canlandırma tekniklerini içeren özel egzersizler aracılığıyla kişinin kendi kendine bu enerji kanallarını uyardığını ve bedeni onarma sürecini desteklediğini kaydeden Ergün, şunları söyledi:
"Şiyatsu, dışarıdan bakıldığında sanki bir masaj gibi görünmesine rağmen aslında bir masaj değil.

Çin tıbbını, modern fizyolojiyi, patoloji ve psikolojiyi terapi sürecine katan ve bedeni iyileşmesinde destekleyen bir şifa yöntemi. Türkiye’de henüz yeni yeni uygulanan şiyatsu terapisine daha çok spalarda rastlandığını belirten Ergün, bu uygulamaların çoğunun beden terapisinden çok masaj düzeyinde olduğunu söyledi.

Ergün, Türkiye’de yeterli bilgi birikimine sahip ve gerekli eğitim sürecinden geçmiş şiyatsu terapisti sayısının da az olduğunu kaydetti.

AA

2