'Siz de 3 çocuk yapın bol kuvvet diliyorum'

Devlet Bakanı Egemen Bağış'tan, azınlıklara da 3 çocuk tavsiyesi geldi. Bağış, bunu düşünenlere de 'bol kuvvet' dileğinde bulundu

'Siz de 3 çocuk yapın bol kuvvet diliyorum'

ABD ve Avrupa’da bulunan Ortodoks kiliselerinin Avrupa Parlamentosu’nda düzenledikleri, “Dini Özgürlükler: Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Köprüsü” başlıklı bir konferansta konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üç çocuk yapın” çağrısına farklı inançların mensuplarının da uymasını tavsiye etti.

Bağış, Avrupa’da Müslüman nüfusun oranının 2020’de toplam nüfusun yüzde 10’una ulaşacağının, Türkiye’deki gayrimüslimlerin nüfusa oranının ise çok düşük kaldığının hatırlatılması üzerine bunun çoğalma ve göçle ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Başbakanım, Yunan mevkidaşından Yunanistan’a göçen Rum kökenli Türk vatandaşlarını geri dönmeye teşvik etmesini istedi çünkü biz onları zenginliğimizin bir parçası olarak görüyoruz. Eğer bu daveti kabul eder ve Türkiye’ye dönerlerse bu nüfus oranında belirgin bir artış sağlar. Başbakanımın, Türkiye’de her yeni evlenen çifte de bir tavsiyesi var. Türkiye’nin en önemli güçlerinden birinin genç nüfusu olduğu görüşünde. Dolayısıyla genç nüfus avantajının korunması için en az üç çocuk yapılmasını tavsiye ediyor. Eğer farklı inançların mensupları da bu tavsiyeye uymak isterlerse bu da bir opsiyon. Bu durumda onlara bol kuvvet diliyorum.”

MİLLİYET