'Sizi bir kez daha uyarıyoruz'

Yargıtay'ın telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkması üzerine yargının zirvesinden dün sert açıklamalar geldi

'Sizi bir kez daha uyarıyoruz'

‘YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL’

Adalet Bakanlığı müfettişlerinin, 56 hakim ve savcıyla YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun kullandığı Yargıtay Başsavcılığı’nın santralına bağlı numarayı İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla dinlediği ortaya çıkmıştı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, bu duruma tepki göstererek “Yargının bağımsız olduğunu kimse iddia edemez. Birinci Başkanlık Kurulu’nun bilgisi olmadan böyle bir dinleme nasıl yapılıyor?” dedi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Hasan Gerçeker HSYK (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) Başkanvekili Kadir Özbek’in “Yargı savunma durumuna geçmek zorunda kalmıştır” sözlerini anımsatarak şöyle konuştu: “Özbek’in söylediklerine noktasına, virgülüne kadar katılıyorum. Söylenenler çok acı. Bugün yargının hedef tahtası olması, savunma konumunda olması hazmedilebilir bir konu değildir. Sorunun takipçisi olacağız.”

‘YARGITAY’IN TELEFONLARI’

Hasan Gerçeker şöyle devam etti: “İlgilileri bir kez daha hukuka aykırı işlemlerden, yargının bağımsızlığını, kuvvetler ayrılığını zedeleyecek davranışlardan vazgeçmeleri konusunda uyarıyorum. Bu telefonlar kime ait olursa olsun sonuçta Yargıtay’ın tüzel kişiliğinin telefonlarıdır. Yargıtay bağımsız bir kurumdur. Çok önemli bir soruşturmanın başında olan kişi dinleniyor. Bunlar olayın vahametini gösteriyor. Bunların çaresini bulmak lazım” dedi.

‘GÜVEN BUNALIMI YARATILDI’

Danıştay Başkanı Mustafa Birden de, anayasal temel hak ile özgürlüklerde ciddi bir aşınma ve ihlalin söz konusu olduğunu belirtti. Mustafa Birden “Sadece hakim ve savcılarla ilgili değil, tüm dinleme kararlarında gerekli özen ve hassasiyet gösterilmiyor. ‘Ben de dinleniyor muyum?’ endişesi toplumda ciddi bir güven bunalımı yaratmıştır. Her gün yeni bir ses ve görüntü yayınlanıyor” dedi.

‘GAYRİ HUKUKİ YÖNTEMLER’

Mustafa Birden sözlerine şöyle devam etti: “Bu durum gayrı hukuki dinleme yöntemine başvurulduğu konusunda yaygın bir kanının oluşmasına sebebiyet vermiştir. Yargı mensuplarının dinlenilmesi, fiziki takibe alınması, yazılı ve görsel basında haberlerine, görüntülerine sıklıkla yer verilmesi bu kişilerin yargıyı kontrol etme ve üzerinde etkili olma gayesinden başka bir şey değildir.”

‘YARGIÇ GÜVENCESİ ZEDELENİYOR’

“İnsan hak ve özgürlüklerine yönelik ihlallerin engellenmesinde çok önemli konumları bulunan yargıç ve savcıların aynı türden ihlallere muhatap olmaları yargıç güvencesini zedeliyor” diyen Birden sözlerini şöyle tamamladı: “Bu durumu demokratik ülke kavramıyla bağdaştıramayız. Toplumda oluşturulan güven bunalımı telafi edilmeli, etkili ağızlardan kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapılmalıdır.”  AA