Şizofreni tedavisinde yeni umut

Şizofreni tedavisinde kullanılmaya başlanılan uzatılmış salımlı tablet teknolojisi ile ilacın etkinliğinin artırabildiği belirtildi

27 Ekim 2009, Salı 10:24
A A

45. Ulusal Psikiyatri Kongresi için Türkiye’ye gelen ve "Şizofrenide İşlevsellik" konulu sempozyuma katılan Paris Üniversitesi’nden şizofreni alanı uzmanı Prof. Dr. Philippe Gorwood, şizofrenin, düşünceleri, algıları, duyguları ve davranışları etkileyen ve hastanın işlevlerinde önemli bozukluklara neden olan belirtilerin görüldüğü kronik bir hastalık olduğunu söyledi.

Gorwood, "Dünya nüfusunun yüzde 1’ini etkileyen şizofreni hastalığının tedavisinde yeni nesil anti-psikotiklerin, özellikle işlevselliğin artırılmasında oldukça başarılı elde ediliyor" dedi.

Şizofrenin, okul, iş, aile ve sosyal hayatta ciddi işlevsellik kayıplarına yol açtığını vurgulayan Gorwood, hastalığın tedavisinde erken teşhis ve hasta uyumunun büyük önem taşıdığını ve doğru tedavi yöntemleri ile şizofreni hastalarının topluma katılımlarının artırılabildiğini söyledi.

TEDAVİYE UYUM


Gorwood, "Uzatılmış salımlı tablet teknolojisi, etkinlik ve tolerabilitede sağladığı avantajların yanı sıra, hastaların bir günde almak zorunda oldukları ilaç sayısını azaltarak hastanın tedaviye uyumunu artıyor" diye konuştu.

Bir ilaç tedavisi olan uzatılmış salımlı tablet teknolojisinin, çoklu ilaç kullanımına bir alternatif olduğunu anlatan Gorwood, şizofreni hastalarının ilaç kullanımına ikna edilmesinde yaşanan zorlukların tek ilaç kullanımı olanağı tanıyan bu yöntemin ciddi bir avantaj olarak düşünülmesi gerektiğini bildirdi. Gorwood, "Günde tek bir ilaçla 24 saat salım yaparak eski teknolojilere göre daha az ilaç alınmasını sağlar" dedi.

YÜZDE 10 İYİLEŞME


"Şizofreni hastaları için yüzde 100 mutlak iyileşmenin söz konusu olmadığını" vurgulayan Gorwood, "Şizofreni hastalarının ancak yüzde 10’unda tam iyileşme görülür. Geri kalan yüzde 90’nın da ise ilaç tedavisi sayesinde hayata uyum sağlanabiliyor. Yani şizofreni hastası daha az halüsinasyon görüyor, işe dönebiliyor, okul başarısı artıyor, unutkanlıkları azalıyor ve kişisel bakımını yapabiliyor" dedi.

Gorwood, şizofrenin uzun soluklu bir tedavi gerektirdiğini, erken teşhisin önemli olduğuna işaret ederek,erken teşhis ve tedavi sayesinde, hem tedavi süresinin kısalabildiğini hem de hastanın düşük doz ilaç kullanabildiğini kaydetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;