Slovakya İçişleri Bakanı Robert Kalinak istifa etti

Slovakya İçişleri Bakanı Robert Kalinak, ülkede yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşının öldürülmesi nedeniyle görevini bıraktığını duyurdu

12 Mart 2018, Pazartesi 14:34
A A
Slovakya'da yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Kuciak ve kız arkadaşı 26 Ocak'ta silahlı saldırıda ölmüştü.

Slovakya'da yaklaşık 50 bin kişi yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşının öldürülmesini protesto ettiği gösteride hükümetin istifa etmesini istedi.

Başkent Bratislava'daki Slovakya Ulusal Ayaklanma Meydanı'nı (SNP) dolduran binlerce kişi yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Kuciak ve kız arkadaşının cinayete kurban gitmesini protesto etti.


GAZETECİ KUCİAK VE KIZ ARKADAŞI HAYATINI KAYBETMİŞTİ


1989 yılından beri en kalabalık gösteri olduğu ifade edilen protestoda katılımcılar hükümetin istifa etmesi yönünde slogan attı. Başkent dışındaki birçok kentte de hükümet karşıtı eylem düzenlendi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico, gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşının öldürülmesi olayının ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemek için kullanıldığını iddia ederken, Cumhurbaşkanı Andrej Kiska ise ülkede istikrarın sağlanması için hükümette ciddi değişiklik yapılması ya da erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

Slovakya'da yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Kuciak ve kız arkadaşı, 26 Ocak'ta uğradıkları silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.