Slovakya ve yıldızları

Slovakya, 2010 Dünya Kupası'nda F Grubu'nda İtalya, Paraguay ve Yeni Zelanda ile birlikte ilk iki mücadelesi verecek

Slovakya ve yıldızları

KUPAYA KATILMA MÜCADELESİ
Çıktığı 10 grup maçında 7 galibiyet, 2 mağlubiyet, 1 de yenilgi alan Slovakya, 3. Grubu lider tamamlayarak, Dünya Kupası vizesini aldı

TEKNİK DİREKTÖR VLADİMİR WEİSS
Çalıştırdığı takımlar ve başarıları: Daha önce Artmedia Petrzalka ve Saturn Moskova Region takımlarını çalıştıran 45 yaşındaki Çek teknik direktör, Artmedia Petrzalka’yı 2005 ve 2008 yıllarında lig şampiyonu yaptı, 2004 ve 2008 yıllarında da bu takımla Slovakya Kupası’nı kaldırdı.

Kariyeri: Dünya Kupası finallerinde 32 ülkenin en genç teknik direktörü olan Weiss’ın teknik adamlık kariyerindeki en büyük başarısı, eski adıyla Artmedia Bratislava, yeni adıyla Artmedia Petrzalka’yı 2005 yılında ilk kez lig şampiyonu yapıp, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmesine katkı sağlamasıdır.

Artmedia’yı 6 yıl çalıştırdıktan sonra Saturn Moskova’ya geçen Vladimir Weiss, takımının Rusya liginde bir rekora imza atmasına ön ayak oldu. Saturn Moskova, Rusya Premier Ligi’nde 16 kez berabere kalan ilk takım olarak tarihe geçti.

ÖNE ÇIKAN OYUNCULAR

Marek Hamsik (orta saha):  İtalya’da Napoli takımının formasını giyen orta saha oyuncusu Marek Hamsik, 2007 yılından bu yana milli takımda oynuyor.

Genç yaşına karşı, milli takımın önemli oyuncularından haline gelen 23 yaşındaki Hamsik, hücuma yönelik orta saha oyuncusu olarak görev yapıyor.

Stanislav Sestak (orta saha):
Alman Bochum takımında mücadele eden Stanislav Sestak, Slovakya’nın olduğu kadar takımının da kilit oyuncularından biri. Sestak, grup elemelerinde 6 maçta attığı 6 golle gönüllerde taht kurdu.

Martin Skrtel (savunma): İkili mücadelelerin büyük bölümünden galip çıkan Martin Skrtel, hızı ve hava hakimiyetiyle Slovakya ekibinin hayati oyuncularından biridir.

Milli takıma 2004’te katılan Liverpoollu savunma oyuncusu, ülkesinde üst üste iki kez yılın futbolcusu seçildi. Uzun boyuyla hava hakimiyetine sahip olan Slovak futbolcu, ikili mücadelelerde de çabuk ve sert müdahalelerde bulunuyor.

DÜNYA KUPALARI GEÇMİŞİ
Slovakya, daha önce hiç Dünya Kupası'na katılmadı.

2