Şoför Nebahat olarak ünlenen Sezer Sezin son yolculuğuna uğurlanıyor

Türk sinemasının ustalarından ve ’Şoför Nebahat’ karakteriyle ünlenen Sezer Sezin, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlanıyor

22 Temmuz 2017, Cumartesi 12:26
A A

Harun Kolçak'ın ölümünün ardından Türk sinemasının Şoför Nebahat'ı Sezer Sezin 20 Temmuz'da yaşamını yitirdi.

1929 doğumlu Sezer Sezin 2014 yılından beri tedavi görüyordu. Yaşlılığa bağlı enfeksiyon tedavisi gören Sezer Sezin tedavi gördüğü İstanbul’da hayata veda etti.

Sezer Sezin’in Türk bayrağına sarılı tabutu bugün saat 10.00 sıralarında Harbiye’deki Cemal Reşit Rey’e getirildi. 

Tabutun üzerine ’kızların’ ve ’torunların’ yazılı iki adet çiçek kondu.

Törene katılan Hülya Koçyiğit, Sezen Sezin’in Türk sinemasının kurucularından olduğunu belirterek, "Sezen Sezin, sinemacılar kuşağı dediğimiz kuşağın ilk temsilcilerindendir. Türk sinemasının kurucularından ve büyük bir sanatçı. Her zaman hayranlık duyduğum bir önder, bir idol benim için.... Bugün onu son yolculuğuna uğurluyoruz. Tüm sevenlerinin, tabi önce evlatlarının ve Türk sinemasının başı sağolsun" dedi.

SEZER SEZİN KİMDİR?

SEZER SEZİN KİMDİR?

Sezer Sezin, 25 Ekim 1929 tarihinde İstanbul, Eyüp’de doğmuştur. Gerçek adı Mesrure Sezer’dir. İlkokul ve ortaokulu Eyüp’de okudu. Ortaokuldan sonra tahsil hayatına devam etmedi. Küçük yaşta tiyatroya ilgi duymaya başladı. Bale dersleri aldı.1940 yılında 1940 yılında Eminönü Halkevi Tiyatrosu’nda Kral Oidipus adlı oyunda Kralın kızını oynadı.

1944 yılında “Hürriyet Apartmanı filmiyle sinemaya başladı. 1946 yılında da Vedat Örfi Bengü ile ortak olarak Sezer Tiyatrosu’nu kurdu. Bir yıl süre ile turneye çıkan tiyatro1947’de kapandı.1948 yılında başrolü Memduh Ün’le paylaştığı “Damga filminde oynadı. 1949 yılında ise Ömer Lütfi Akad’ın yönettiği “Vurun Kahpeye filmiyle tanındı. Yine Lütfi Akad’ın yönettiği 1952 yılında “Tahir ile Zühre ve “Arzu ile Kamber adlı filmlerde oynadı. Bu filmlerin çekimleri 6 ay süre ile Bağdat’ta yapılırken başrolü paylaştığı Kenan Artun ile yakınlaştılar ve dönüşte 1952 yılında evlendiler. 

1956 yılında eşi Kenan Artun ve İlham Filmer ile ortaklaşa “Türk Eksport Film adıyla bir film yapım şirketi kurdu. Bu şirket 3 film üretti. Bunlardan 1959 tarihli “Kıbrıs’ın Belası Kızıl EOKA Türk sinemasının Kıbrıs sorununa değinen ilk filmi oldu, ancak Yunanistan’la Türkiye arasındaki politik yumuşama filmin erkenden vizyondan kaldırılmasıyla sonuçlandı.0 yılında yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı “Şoför Nebahat filminde canlandırdığı karakter çok beğenilince 1964 ve 1965 yıllarında 2 devam filmi yapıldı. Uzun bir süre kendisine Sezer Sezin yerine “Şoför Nebahat dendi.1962 yılında çekilen “Üç Tekerlekli Bisiklet filmi ile 1965 yılında “İzmir Film Festivali‘nde “En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

1965 yılında ikinci evliliğini yaptığı Üner İlsever’le birlikte Kadıköy İl Tiyatrosu’nu kurdular. 1967 yılında sinemayı bıraktı. 1975 yılında tiyatroyu da bırakarak deri ticaretine atıldı.Sezer Sezin, 1952 yılında oyuncu ve senarist Kenan Artun ile evlendi. 1963 yılında boşandı. 1965 yılında Üner İlsever ile evlendi. Daha sonra boşandı. İki çocuğu olan Sezer Sezin’in Ayşegül İlsever adında bir kızı var.Sinemayı bıraktıktan tam 40 yıl sonra 2007 yılında Safa Önal’ın yazıp yönettiği “Hicran Sokağı adlı yapımda konuk oyuncu olarak yeniden izleyici karşısına çıktı.2008 yılında Sezer Sezin, Muhterem Nur ile birlikte Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde onur ödülüne layık görüldü.