Sol göz kapağı seyirmesi neden olur, nasıl geçer?

Göz seğirmesi, göz kapağının her birkaç saniyede bir istemsiz olarak hareket etmesidir. Peki sol göz kapağı neden seyirir? Sol göz kapağı seyirmesi nasıl geçer?
 

19 Haziran 2017, Pazartesi 10:33
A A
Sol göz seğirmesi (blefarospazm) uykusuzluktan magnezyum eksikliğine kadar pek çok nedenden kaynaklanabiliyor. Ayrıca egzersiz sonrası, göz yorgunluğu yaşadığınızda, uzun süre kafein ve sigara tüketildiğinde de görülebiliyor.

İşte sol göz kapağı seyirmesinin diğer nedenleri:

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini yetersizliği kalsiyum emilimini azaltarak sol gözde seğirmeye yol açabilir.

Göz seğirmenizin nedeni D vitamini eksikliği ise doktorun verdiği D vitamini ilacını kullanmalı ve balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri gibi gıdalar tüketmelisiniz.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

B12 vitamini eksikliği de sol gözde seğirmenin nedenlerindendir. B12 ilaçları kullanarak veya balık, kuzu ve dana eti gibi B12 açısından zengin gıdaları tüketerek bu eksikliğinizi giderebilirsiniz.

ALERJİ

Toz, polen gibi alerjiler de sol gözde seğirme yapabilir. Gözlerin ovulması histamin üretir ve bu sol göz kapağının seğirmesine yol açar.

GÖZ KAPAĞI VE KORNEA İLTİHABI

Bu duruma blefarit (göz kapağı iltihabı) adı verilir. Bakterilerin aşırı çoğalması, göz kapağının yağ bezlerince tıkanması ve alerji gibi sorunlar blefarite neden olabilir. Blefarit de gözde seğirmeye yol açan faktörlerdendir. Göz kapağı iltihabını önlemek için elinizi gözünüze değdirmeden önce ellerinizi yıkayın. Göz makyajınızı çıkarmadan uyumayın.

STRES

Herkesin bedeni strese farklı tepki verir. Sol göz seğirmesi de vücudun strese verdiği tepkilerdendir. Stres, bilgisayara uzun süre bakmak veya kitap okumak gibi göz yorgunluğuyla alakalıysa sol göz seğirmesi ile daha sık karşılaşırsınız. Stresten uzak durarak, stres kaynaklı göz seğirmesinden kurtulabilirsiniz.

YORGUNLUK

Uykusuzluk ve yorgunluk da sol gözde seğirmeye yol açabilir. Uykunuzu iyi alıp yorucu işlerden uzak durarak göz seğirmesini önleyebilirsiniz.

KAFEİN VE ALKOL

Aşırı kafein ve alkol alımı sol göz seğirmesini tetikleyebiliyor. Çaresi ise alkolden uzak durmak, kafein tüketimini sınırlandırmak.

SOL GÖZ KAPAĞI SEYİRMESİ NASIL GEÇER?

Göz kapağı seyirmesinin yok edilmesi için göz kapağı kasının rahatlatılması gerekir. Diğer bir deyişle gözleri kapatmak ve dinlendirmek faydalı olur.

Pamuklu bezi ılıktan biraz sıcak su ile ıslatıp sıkın ve bir müddet bu bezi göz kapağınıza tutun. Ilık kompres uygulaması göz kaslarınızı rahatlatıp göz seğirmenizin geçmesine yardımcı olacaktır.

Geçmeyen durumlar da ise, bir göz doktoruna başvurmak gereklidir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;