Son 10 yılın en etkili 50 insanı

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, son 10 yılın en etkili 50 kişisini belirledi

31 Aralık 2009, Perşembe 10:40
A A

2000’lerin ilk dokuz yılının, 11 Eylül saldırılarıyla başladığı ve küresel ekonomik krizle sona erdiğini belirten gazete, FT’nin bu son 10 yıla şekil veren, 10 yılı etkileyen 50 kişiyi seçtiğini kaydetti.

FT, 50 kişilik listede sadece "kahramanların" değil, bazı "kötü adamların" da yer aldığını belirterek, bu kişilerin dünyada ve bölgelerinde, özellikle siyaset, iş dünyası, ekonomi ve kültür alanlarındaki etkileri dikkate alınarak seçildikleri bildirildi.

Gazete ayrıca, listesini tartışmaya açarak okuyucularına, "Bu listede kimler eksik? Kimler çıkarılmalı?, Gelecek 10 yılı sizce kim etkileyecek" sorularıyla interaktif bir ortam oluşturdu.

FT'NİN LİSTESİNDE YER ALAN İSİMLER

ABD Başkanı Barack Obama, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, El Kaide lideri Usame Bin Ladin, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Birleşik Krallık’ın eski Başbakanı Tony Blair, ABD’nin eski başkanı George W. Bush, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Goldman Sachs’ın Yöneticisi Lloyd Blankfein, Apple’ın Yöneticisi Steve Jobs, Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Amerikalı hip hop şarkıcıları JayZ ve eşi Beyonce, Harry Potter’ın yazarı JK Rowling, Amerikalı televizyon sunucusu Oprah Winfrey, golf oyuncusu Tiger Woods.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;