Son anda kurtuldular

Bilim adamlarının, üzerine çadır kurdukları buzulda gece dev bir yarık oluştu. Araştırmacılar şans eseri kurtuldu

Son anda kurtuldular

Küresel ısınmanın etkilerini araştırmak üzere Kuzey Kutbu'nda bulunan İngiliz bilim adamları küresel ısınmanın kurbanı olmaktan son anda kurtuldu.

Üç kişilik bilim adamı ekibinin üstüne çadır kurdukları buz, tam çadırın altından ikiye bölününce ekip olası bir felaketin eşiğinden döndü.

Daily Mail'in haberine göre olay, Ann Daniels, Martin Hartley ve Charlie Paton'dan oluşan ekip kahvaltıya hazırlandığı sırada meydana geldi.

İki kişinin kahvaltı hazırladığı sırada bir kişi de henüz kalkıp giyinmeye başlarken, çadırın tam altında büyük bir çatırtı meydana geldi. Ekip ne olduğunu anlamaya çalışırken, bu tabakası tam çadırın altından ayrıldı.

MALZEMELERİ YUTTU

Olay sırasında çadırın içinde bulunan Ann Daniels kendini son anda dışarı atarken, çadır malzemelerinin bir bölümü Kuzey Kutbu'nun soğuk sularına gömüldü.

Ekibin diğer üyesi Charlie Paton, olayı “Bir çatırdı, birkaç patlama benzeri ses duyduk. Sonra birden buz ikiye ayrıldı. Her şey göz açıp kapayıncaya kadar olduö sözleriyle anlattı.

Buzun yarılması üzerine yaptıkları ilk şeyin buzun ne tarafında kalacaklarına karar vermek olduğunu söyleyen İngiliz araştırmacı, paniğe kapılıp buzun ayrı taraflarında kalmaları halinde yalnız kalan kişinin diğerlerine ulaşmasının imkansız olduğunu söyledi.

(Milliyet)