Son bayrak da indi!

Türkiye ile kardeş Azerbaycan arasında 'bayrak krizi' büyüyor. Başkent Bakü'deki Türk şehitliğinin ardından Türk Büyükelçiliği'ne ait Din İşleri Müşavirliği'ndeki Türk Bayrağı da dün indirildi

22 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

normalleştirmesine yönelik protokolleri imzalamasının ardından Azerbaycan ile ilişkilerimiz gerilmişti. Bursa’da Ermenistan ile oynanan milli maça Azerbaycan bayraklarının alınmasının FİFA tarafından yasaklanması üzerine Azerbaycan da başkent Bakü’deki Türk şehitliğinde bulunan Türk bayraklarını indirmişti. Önceki gün Bakü yönetiminin geri adım attığı, şehitlikteki bayrakların yeniden yükseldiği iddia edilmişti. Ancak bu doğru çıkmadı. Üstelik Bakü’de büyükelçeliğimiz dışındaki son Türk Bayrağı da dün indirildi. Türk Büyükelçiliği’ne ait Din İşleri Müşavirliği’ndeki bayrağın indirilmesi üzerine, Türkiye Azerbaycan’a nota verdi.

MANİDAR ZİYARETLER

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği, dün notayı Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na iletti. Notada, Viyana Sözleşmesi’ne göre Bakü’deki Din İşleri Müşavirliği’nin Türk toprağı olduğu ve dokunulmaz bir statü taşıdığı belirtilerek, Türk Bayrağı’nın indirilemeyeceği vurgulandı. Notanın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısı için Bakü’ye gitmeden bir gün önce verilmesi dikkat çekti. Davutoğlu’nun bugün Bakü’de gerçekleştireceği temaslar sırasında, Türk şehitliğini ve Din İşleri Müşavirliği’ni de ziyaret edeceği öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;