Son dakika... Münir Özkul hayatını kaybetti (Münir Özkul kimdir?)

Yeşilçam'ın kimine göre 'Mahmut Hoca'sı kimine göre ise 'Yaşar Usta'sı, Türk sinemasının efsane sanatçılarından Münir Özkul İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti. 93 yaşındaki Münir Özkul 2003 yılından bu yana dek Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve demans hastalığı ile mücadele ediyordu...

05 Ocak 2018, Cuma 12:19
A A

15 aAğustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. 

Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde eğitimine devam etti.

Eğitiminin tamamlayan Münir Özkul, Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Münir Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti.

Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti. Burası Münir Özkul'un yükselişinde bir dönüm noktası oldu.

Yeteneği Muhsin Ertuğrul'un gözünden kaçmayan Münir Özkul, Küçük Sahne'de birçok başarılı oyunlarda da yer aldı.

Tiyatro sahnelerinden tesadüfen film setlerine geçişi 40'lı yılların sonuna denk düşen Münir Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin'i ziyaret için Yeşilçam'a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.

Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400'ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.

ÖDÜLLERİ:

ÖDÜLLERİ:

1967-İlhan İskender Armağanı 1972-9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü 1991-Dümbüllü Ödülü 1997-Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü 1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü "Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü" 2004-37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü 2006-Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü 2014-18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

MÜNİR ÖZKUL'UN KAÇ ÇOCUĞU VAR?

MÜNİR ÖZKUL'UN KAÇ ÇOCUĞU VAR?

Münir Özkul dört kez evlendi ve üç çocuğu oldu.

Münir Özkul'un ilk eşi Şadan Hanım'dan bir kız ve bir erkek çocuğu olur. Ardından oyuncu Suna Selen'le 6 yılı evli, 14 yıl birlikte yaşarlar. Bu evlilikten 1966'da Güner Özkul dünyaya gelir. Ancak Suna Selen, Güner Sümer'e aşık olur ve babakız başbaşa kalırlar. Münir Özkul'un üçüncü eşi 'Tophaneli Örümcek' lakaplı Yaşar Hanım'dır. O da Münir Özkul'u terk edip giderken, ''Bana örümcek diyorlar ama sen akrepmişsin Münir'' der. 

Münir Özkul 53 yaşındayken de Umman Hanım'a aşık olur. Umman Hanım 25'indedir. O da kendisinden 28 yaş büyük olan Münir Özkul'a aşık olur ve bu aşkın yarattığı beraberlik 36 yıldır sürmektedir. 

Sperm bankasından aldığı spermle bir çocuk sahibi olan Güner Özkul, babası Münir Özkul'un bilmediğimiz taraflarını 'Aktör Dediğin Nedir ki? Münir Özkul' adlı kitapta şöyle anlatır: ''Çok çapkın bir adam, bu yüzden genç karısını bile aldatmaktan çekinmemiş. Çok zampara olduğu kesin. Hiçbir zaman çok alçak gönüllü, çok mazbut değildi. Züppe bir adamdı benim babam. Oynadığı halk adamıyla alakası yok.. İstanbullu ukala tarafları çok vardır...''

Münir Özkul yıllarca mücadele ettiği içkiyle ilişkisini bir röportajında şöyle anlatır: 15 yaşındaydım. Bir gün içime tarif edemeyeceğim, hala da edemediğim bir sıkıntı çöktü. Evde gazete tomarları vardı; onları topladığım gibi doğru mahalle bakkalına gittim. Bardakla şarap veriyordu bu bakkal. Verdim gazeteleri ve o gün ilk kez içkinin tadına baktım. Alkol bendeki o sıkıntıyı gevşetmişti. Şimdiye kadar 8-10 defa akıl hastanesinde yattım. Kriz devrelerinde, gözüm hiçbir şey görmüyordu. İçki bulabilmek için, her şeyi yapıyordum... 

Tiyatro çalışmalarını da çok aksatır bu bağımlılık. Muhsin Ertuğrul, Münir Özkul'a; “Bir gün alkolü bırakacağını biliyorum, o nedenle müsamaha gösteriyorum sana der. Münir Özkul’un içkiyi bırakması 1990’ların ortalarını bulur.

Fotoğraflarla Münir Özkul...