Sonbahar alerjileri kapıyı çalıyor mu?

Mevsimsel alerji dendiğinde, birçok kişi ilkbaharda ortaya çıkan polen patlamasını düşünebilir. Oysa boğaz kaşıntısı, gözlerde sulanma, nezle ve hapşırma sadece Nisan-Mayıs aylarına özgü değil. Yaprakların düşmeye başlamasıyla alerjenler de kendilerine yeni bir yaşam alanı bulmuş olabilir

26 Ağustos 2014, Salı 14:46
A A

Medistate Kavacık Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Olga Akkan “Siz, yaşam tarzınızı doğru planlayarak ve gerekli tedavilerinizi alarak güzel bir sonbahar geçirebilirsiniz” diyor ve şu bilgileri paylaşıyor:

Sonbahar alerjisi neden olur ve nasıl başa çıkılır?

- Yakupotu sonbaharda en büyük alerji kaynağıdır. Bu sarı-çiçekli ot genellikle Ağustos ayında polen salmaya başlar, Eylül ve Ekim ayına kadar sürebilir. Yaşadığınız yerlerde bu ot büyümese bile polenleri çok uzak mesafelere ulaşabilir. Bahar alerjisi olan kişilerin yaklaşık dörtte üçünde yakupotu alerjisi saptanmıştır.

*    Polenlerin zirvede olduğu saatler (özellikle sabah ve kuşluk saati), kapı ve pencerelerinizi kapatın ve kapalı ortamlarda bulunun, dışarı çıkmanız gerekiyorsa bir maske takın.

*    Eve girmeden önce ayakkabı ve ceketinizi çıkarın.

*    Her akşam yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.

-  Küf ve mantarlar başka bir sonbahar alerjenidir. Evde bodrum, banyo gibi nemli yerler dışında, nemli yaprak yığınlarının arası da ideal üreme alanlarıdır. Polenler gibi hava yoluyla sporlarını yayarak çoğalırlar. Polenin aksine ilk don ile yok olmaz, sadece uykuya geçerler.

*    Odanızın nemini ayarlamak için nemlendirici kullanın.

*    Banyo ve mutfak gibi nemli yerleri düzenli sıklıklarla temizleyin.

*   Havadaki polen, küf ve diğer parçacıkları ortadan kaldırmak için ısıtma sisteminizde mümkünse HEPA filtre kullanın.

*    Toz akarları, dökülen insan derisi ile beslenen mikroskobik eklembacaklılardır. Tüm yıl boyunca evimizde olan bu alerjenden tam olarak kurtulmak çok zor olsa da çok yüksek sıcaklıklarda ve düşük nem oranlarında genelde ölürler. Toz akarları, hapşırık, burun akıntısı ve nefes darlığını tetikleyebilir.

*    Isıtıcı ve klimalarınızı ilk defa çalıştırmadan önce ısıtma deliklerini temizleyip, filtresini değiştirin. Aksi takdirde yaz boyu havalandırmaya birikmiş toz ve küf gibi allerjenler oda havanıza dolacaktır

*    Giysilerinizi, nevresim ve perdelerinizi düzenli olarak sıcak suyla yıkayın.

*    Duvardan duvara halı yerine parke zeminler tercih edin. Yerleri düzenli olarak süpürün.

-  Hayvan tüyü. Mevsimsel alerjisi olan kişilerin yaklaşık %30’unda evcil hayvan alerjisi vardır. Allerji, duyarlı kişilerde, evcil hayvanların dışkı, kürk, tükürük ve idrarı ile tetiklenir. Bazı köpek ırkları daha az alerjendir. Kediler köpeklere oranla iki kat daha fazla allerjiye neden olur.

*    Kürklü hayvanlarla, özellikle kedi ve köpeklerle temastan kaçının.

*    Veterinerinize danışarak hipoallerjenik ırkları sahiplenmeyi düşünün.

*    Evcil hayvanınızı düzenli yıkayın, bu esnada filtreli maske takın.

*    Evde belirli alanlara girişini sınırlayın.

*    Çöp kutularını ve evcil hayvan yataklarını havalandırmadan uzak tutun.

*    Havayı allerjenden temizlemek için bir hava temizleyici kullanın.

Sonbahar alerjilerinin tanısı nasıl konulur?

Doktorunuz, sulu, kaşıntılı gözler ve burun akıntısına tam olarak neyin neden olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Tıbbi geçmişiniz ve belirtilerinize göre cilt ve kan testleri önerebilir.

Sonbahar alerjileri nasıl tedavi edilir?

Kullanabileceğiniz birçok ilaç vardır. Size uygun olan, doğru yöntemi seçmek için mutlaka hekiminize danışmalısınız.

*    Steroid burun spreyleri

*    Antihistaminikler

*    Dekonjestanlar

*    Antihistamin göz damlaları

*    İmmünoterapi

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;