'Sonunda ölüm varsa domuz eti bile yenir'

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Domuzla ilgisi yok.Olsa bile sonunda ölüm varsa etini bile yemek caiz” diyerek son noktayı koydu

14 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi salgınına karşı, devlet bu aydan itibaren hamileler, 6 aydan 24 yaşa kadar olanlar ve 65 yaş üstündeki 10 milyon kişiyi ücretsiz aşılayacak.

Aşı ülkemize gelmeden domuzdan yapıldığı gerekçesiyle domuz gribi aşısının dinen caiz olup olmadığı tartışmalara yol açtı. ‘Bu kadarına da pes’ dedirten tartışmaya son noktayı koyan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, “Domuz ile domuz gribi arasında hiçbir ilişki yok” dedi.

VİRÜSÜN SADECE ADI 'DOMUZ'

Prof. Dr. Aktan vatandaşları ikna etmek için şunları söyledi: “Adı ‘Domuz gribi’ ama virüs ile domuzun bedensel yapısı arasında bir ilgi ve benzerlik yok. Olsa da sonunda ölüm tehlikesi varsa, domuz etini yemek bile dinen caizdir. Sağlık söz konusu olduğunda, başka çare yoksa domuz ya da başka bir adla anılmasının hiçbir önemi yok. Bu aşıya mahkûm ve mecburuz.”

 GRİP AŞISINDAN BİR FARKI YOK

Sağlık Bakanlığı Aşı Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Selim Badur, domuz gribi aşısının dini açıdan caiz olup olmadığı tartışmalarına “Aşının içinde ne olabilir? Virüs olabilir değil mi? O var zaten” diyerek tepki gösterdi. Prof. Dr. Selim Badur, “Bütün aşılarda nasıl insandaki bir virüs alınıyor, o bir takım işlemlere tabi tutularak aşı haline getiriliyorsa, domuz gribi aşısı da öyle yapılıyor. İçinde başka madde yok. Niye domuzdan birşey koysunlar? Grip aşısı nasıl üretiliyorsa bu da aynı teknoloji” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;