Sorumlu davranın

Başbakan Erdoğan, PKK'lıların gelişini siyasi şova dönüştüren DTP'yi uyardı

21 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

Teslim olan PKK’lıların tamamının serbest bırakılmasını ‘sevindirici bir gelişme’ olarak nitelendiren Erdoğan “Dağdakilere, Mahmur ve Avrupa’da olanlara vakit kaybetmeden ülkelerine dönmelerini tavsiye ediyorum. Bu güzel manzarayı siyasi bir şova döndürmek isteyenlere de lütfen sorumlu davranınız diyorum” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, bir grup PKK’lının ‘Demokratik Açılım’ kapsamında Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye gelişini değerlendirdi. Erdoğan, “Dün (önceki gün) Habur’da yaşanan manzara karşısında umutlanmamak mümkün mü? Bu umuttur. 34 kişi sınırı geçti, yasalarımız çerçevesinde bırakıldı. Bunu son derece olumlu ve sevindirici bir gelişme olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum” dedi. ‘Demokratik Açılım’ sürecini İmralı’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çeken teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yönettiği eleştirilerine de değinen Erdoğan şunları söyledi: “Süreci İmralı yönetiyor diye yazanlar var. Adama sorarlar, yıllardır orada, niye böyle bir adım atılmadı? Bu Demokratik Açılım sürecinin bir adımıdır. Dağdakilere, Mahmur ve Avrupa’da olanlara, vakit yitirmeden ülkelerine dönmelerini tavsiye ediyorum.”

'SÜRECE ZARAR VERİRSİNİZ'

Demokratik Toplum Partisi’ni de uyaran Erdoğan şöyle devam etti: “Bu güzel manzarayı yine siyasi bir şova döndürmek isteyenlere de lütfen sorumlu davranınız diyorum. Devletin yetkili kurumları orada gerekli şekilde kendilerini karşılar, gerekli muameleler yapılır, bu süreç başarılı bir şekilde devam eder. Ama sorumsuzca yapılan açıklamalarla bu sürece katkı sağlanmaz tam tersine zarar verirler. Çünkü bu işi arzu etmeyenlerin de olduğu bilinmelidir. Açık söylüyorum; legal bir örgütün temsilcisinin başkanı, illegal bir örgüt adına konuşmamalıdır, konuşamaz. Bizim legal olan bir örgütle görüşmeye kapımız her zaman açık ama illegal örgütle konuşmaya asla.”

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.