'Sorunlu yolcu' nedeniyle THY uçağı Ulan Batur’da kaldı

THY’nin İstanbul’dan Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur Havalimanı’na giden uçağındaki bir yolcu, bu ülkeye alınmayıp geri gönderilmek istenince havalimanında olay çıkardı. Yolcu, pilot tarafından uçağa alınmayınca Moğolistan makamları da THY uçağının kalkışına izin vermedi

27 Eylül 2016, Salı 14:03
A A
THY’nin İstanbul- Ulan Batur- Bişkek seferini yapan uçağındaki bir yolcu Moğolistan havacılık yetkilileri tarafından Ulan Batur Havalimanı’nda ülkeye sokulmayınca yolcu olay çıkarttı. Tekrar THY uçağına bindirilip geri gönderilmek istenen yolcu, Ulan Batur Havalimanı’nda olay çıkartması üzerine pilot tarafından uçağa alınmadı.

Bunun üzerine Moğolistan Havacılık yetkilileri bu yolcu uçağa kabul edilmeden kalkışa izin vermeyeceklerini söylediler. Aradaki anlaşmazlığın uzun süre devam etmesi üzerine uçuş yaklaşık 4 saat rötara girdi. Bu nedenle uçuş ekibinin de mesai süresi doldu. THY’nin Ulan Batur-Bişkek- İstanbul seferini yapacak olan  uçağının uçuş ekibi ve yolcuları otele alındılar. Edinilen billgiye göre THY’nin TK 343 sefer sayılı uçağı yerel saatle saat 18.45’e ertelendi.

THY: YOLCU SİNİR KRİZİ GEÇİREREK RAHATSIZLANDI

Konuyla ilgili olarak THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "TK342 IST-FRU/ULN (Biskek-Ulan Batur/Kırgızıstan-Mogolistan) seferi ile ULN istasyonuna giden yolcu  Moğolistan makamlarınca kabul edilmemiştir. TK 343 ULN-FRU/IST seferi ile İNAD (ülke otoriyereleri tarafından kabul edilmeyerek geri gönderilen yolcu) olarak  gönderilmesı planlanan yolcu sinir krizi geçirerek rahatsızlanmıştır. Yolcuya sakinleştirici yapılmış. Yolcunun anlık sağlık durumunun iyi olmaması ve aynı zamanda sakinleştirici etkisinden çıktıktan sonra havada taşkınlık yapabileceğinin düşünülmesi nedeni ile yolcu sorumlu kaptan tarafından uçuşa kabul edilmemiştir.Yetkili otoriteler ise bu yolcu uçağa kabul edilmeden kalkışa izin vermeyeceklerini söylemişlerdir. Aradaki anlaşmazlığın uzun sure devam etmesinden dolayı uçuşa yaklasık 4 saat rötar girmistir. An itibariyle ekibin mesai süresı dolmustur ekip ve yolcular otele alındılar.  TK 343 sefer sayılı uçak  Mogalıstan lokal saatı ıle 18:45 e kadar rotar yapmıstır. "

ULAN BATUR'A YENİ BİR UÇUŞ EKİBİ GÖNDERİLDİ

THY yetkilileri anlaşmazlığın giderilmesi için çalışmaların yapıldığını ve yeni bir uçuş ekibinin Ulan Batur’a gönderildiğini bildirdiler.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;