Sosyetik kokoreççi

Sosyetik kokoreççi


Kokoreç genellikle erkeklerin sevdiği, içeriği açısından pek zarif olmayan bir yiyecek... Eskiden sokak başlarında ekmek arası yenirdi. Her semtin kokoreççisi, taş yerinde ağır misali kendi bölgesinde ünlüydü. Şimdiyse İstanbul’un dört bir yanından müşteri ağırlayan adeta sosyetik bir kokoreççi var: Çıtır Kokoreç. Nişantaşı’nda varlıklı ünlü kişilerden oluşan kesimin en gözde uğrak yerleri arasında yerini alan Çıtır, gece-gündüz dolu...
Nişantaşı’nda dünya mutfağından pek çok örneği bulmak mümkün.
Birbirinden lüks restoranlar sürekli yarış halinde. Kimin aklına gelir Nişantaşı’nın göbeğinde kokoreççi açmak diye düşünürken en iyisi bu soruyu Çıtır Kokoreç’in sahibini bulup sormaya karar veriyorum. Mekanın sahibi Faruk Arar. Nişantaşı’nda lüks kafelerin arasında kokoreççi açmanın nereden aklına geldiğini soruyorum.
“Nişantaşı’nda kokoreççi yok. Burada bir kokoreççi açılıyorsa ya kendine ya da menüsüne çok güveniyordur. Biz ikisine de güvendiğimizi gösterdik. Nişantaşı’nda bu eksiğin farkındaydım. Açılalı henüz 5 ay oldu ama müdavimlerimiz çoktan oluştu. Gece eğlence mekanlarından çıkanlar kokoreç yemeye bize geliyor artık. Çevredeki iş yerlerinde çalışanlar da öğle yemeğinde burada misafirimiz” diyor... “Duydum ki pek çok ünlü sima da buranın müdavimleri arasındaymış” dediğimdeyse en çok gelip gidenleri sayıyor Faruk Bey: Cemal Hünal, Defne Joy Foster, Gürgen Öz, Fatih Oflaz bunlardan birkaçı...

Sadece kokoreç yok

Çıtır Kokoreç’in nerede olduğuna gelince... Çok basit, Nişantaşı-Teşvikiye Camii’nin yanındaki sokaktan hemen içeri girin. 50 metre ilerlediğinizde solda küçük ama şirin bir yer gözünüze çarpacak, işte orası. Çıtır Kokoreç’te sadece kokoreç var sanmayın. Bir kere ekmek arası değil, bayağı bir şölen halinde kokoreç yiyorsunuz burada.

Birkaç farklı çeşitte kokoreç yapılıyor. Onun dışında et şiş, dürüm ve midye dolması hiç ihmal edilir türden lezzetler değil.
Mekanın sadece 4 kişilik bir masası var. İçerisi ise büfe şeklinde... 9-10 kişi rahatlıkla yemek yiyebilir. Zaten en fazla 15 kişiyi ağırlayabiliyorlar dükkanda. Kokorecinizi ya da et şişinizi içeride yemek isterseniz bar sandalyelerine oturuyorsunuz. Yolunuz o sokaktan geçiyorsa ve oturup yemek istemiyorsanız paket yaptırabiliyorsunuz.
Çıtır Kokoreç’in en dikkat çekici özelliklerinden biri de her tarafın tertemiz olması. Mutfağına belli etmeden bir göz attım, pırıl pırıldı. Sipariş ettiğiniz her şey gözünüzün önünde hazırlanıyor. Masaya getiriliyor. Diğer kokoreççilerden başka farkı var mı derseniz, var. Burada kokoreç de, et de meşe odununda pişiriliyor.
Etlerin bu kadar lezzetli olmasının sebeplerinden biri bu. Pek çok yerde tatmış bir kokoreçsever olarak buradaki kokorecin 10 numara olduğunu söyleyebilirim. Ama midyelere haksızlık etmeyeyim. Çünkü İzmir’den özel olarak getirtilen midyeler, Mardinli ustanın marifetiyle birleşince ortaya kolay kolay unutamayacağınız nefislikte dolmalar çıkmış.

Kapıda kuyruk oluyor

Uykuluk, fındık, köfte ise Çıtır Kokoreç’in şu ana kadar bahsetmediğim sürprizleri. Kokoreç sevmeyenler arkadaşlarıyla geldiklerinde bunlardan 3 yiyor ve onlar da bu lezzetlerin müdavimi oluyormuş dersem abartmış olmam. Bunu dükkanın sahipleri değil, bana da burayı tavsiye eden ve çok gezip yiyen arkadaşlarım söyledi!
Bunları hatırlayıp kokoreç ve midyeyle kıpırdayamaz hale gelmiş olsam da kokoreç sevmeyenleri de düşünerek diğerlerinden de tattım. Antrikottan yapılan şişler mükemmeldi. Çıtır Kokoreç’in sahibi Faruk Arar et şişin sırrının sosunda olduğunu söyledi. The Ritz-Carlton Oteli’nin şefi Ali Ronay’ın burası için yarattığı özel bir sosta bekletilen etler benzersiz lezzetini meğer buradan alıyormuş!

Çıtır Kokoreç Nişantaşı’nın orta yerinde ama fiyatlar bir o kadar makul. Her kesimden müşteriye kucak açabilir özellikte... Yakın çevreye paket servis de yapan Çıtır Kokoreç pazartesi-perşembe arası gece 01.30, cuma-cumartesi gece 03.30’a kadar açık. İster gece ister gündüz gidin ama inat etmeyin, genellikle yemediğiniz bir şey bile olsa kokorecin tadına bakmayı ihmal etmeyin!

Çıtır Kokoreç: Osman Seden Sok. 1/A. Teşvikiye. Tel: 0212 248 25 25.

Haber: Eylem Keskin
eylem.keskin@posta.com.tr

3
Yandex.Metrica