Sperm bankasından çocuk edinmek bir çeşit zinadır

Sperm bankasından çocuk edinmek bir çeşit zinadır

03 Eylül 2009, Perşembe 10:35
A A

Zeytinburnu'nda bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinliğe katılan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, sperm bankasından çocuk sahibi olmanın bir çeşit zina olduğunu belirterek,“Gerek yumurta, gerekse sperm alarak çocuk sahibi olmak dine, ahlaka, insan haklarına ve kanunlara aykırıdır. İslamiyet bunu kabul etmez” dedi. Prof. Beyaz, her çocuğun annesini ve babasını tanımasının en doğal hakkı olduğunu söyledi. Prof. Beyaz, denize girmenin de orucu bozmayacağını söyledi.
Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, dün akşam saat 20.30'da Olivium Outlet Center'da düzenlenen Ramazan ayı etkinliklerine katıldı. Yaklaşık yarım saat süren bir konuşmasında Prof. Beyaz, oruç tutmanın kötülüklerden sakınma bilincini oluşturduğunu söyledi. DHA muhabirinin sorusu üzerine Prof. Dr Zekeriya Beyaz, sperm bankasından çocuk sahibi olmanın İslam dininde yeri olmadığını, sperm bankasından alınan spermle doğan çocuğun belirli bir yaşa geldikten sonra babasını tanımak isteyeceğini söyledi.
“Her çocuğun babasını ve annesini tanıma hakkı vardır. Babasının yok olduğunu düşünmek o çocuğa ne kadar büyük bir acı verir” diyen Prof. Beyaz, “ABD'de sperm bankasından alınan spermle dünyaya gelen insanlar, 20'li yaşlarda gerçek ailesini bulmak için dernekler kuruyorlar. Bu derneklerle çocuklar babalarını arıyorlar, ağlaşıyorlar. Her biri birer psikopat haline gelmiştirler. Dolayısıyla bu türlü bir çocuk edinmek o çocukları peşinen sakat ve psikopat yapmak demektir” dedi.

DENİZE GİRMEK ORUÇ BOZMAZ
Ramazan ayının yaz sezonuna denk gelmesi nedeniyle oruç tutan bir kişinin denize girmesinin doğru olup olmayacağı sorusuna ise Prof. Beyaz, “Orucu bozan şeyler, yemek, içmek ve cinsel ilişkidir. Denize girmek, yok sekersiz sakız çiğnemek, dişlerini fırçalamak, banyo yapmak orucu bozmaz” yanıtını verdi. Sıcaklardan etkilenen ve zorlanan kişilerin oruç tutmamasını öneren Beyaz, “Oruç ibadet olmaktan çıkıp işkence haline geliyorsa, o kişiler oruç tutmayacak. Orucun yerine fitresini verecek. Fitre taksitle de verilir bayramdan sonra da verilir, önemli olan bir fakire yararlı olmaktır. Böylece sevap almış oluruz” diye konuştu. Prof. daha sonra, kitaplarını imzaladı.

Seyit ERÇİÇEK / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.