Spermci profesöre 3 yıl hapis

Başkalarından aldığı spermle, kadın hastaları hamile bıraktığı iddiasıyla 3 yıl hapis cezası alan Profesör İsmet Köker'in cezası onandı

23 Ekim 2009, Cuma 17:53
A A

2003’te ortaya çıkan sperm skandalıyla ilgili Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇÜTF) Balcalı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Köker ve 12 doktor hakkında Adana 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan 3’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1996- 2001 yılları arasında başkalarından aldığı spermlerle ‘heterolog artifisyel inseminasyon’ (spermin erkekten alınıp, kadının döl yoluna bırakılması) uygulaması yaptıkları, yapılmasına yardım edip, göz yumdukları iddiasıyla tutuksuz yargılanan 13 sanıktan Prof.Dr. Köker 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

‘Kişiliği, suçun işlenişi, kasıt yoğunluğu, halkın tıp bilimine ve üniversite hastanelerine karşı duyduğu güveni sarsıcı nitelikte bulunması’ gerekçesiyle cezada indirim yapılmadı. O dönemde Prof. Dr. Köker’in asistanı olan Dr. Mustafa Şiş, Dr. Ümit Altıntaş, Dr. Özkan Yılmaz, Dr. Reşat Mısırlıoğlu, Dr. Abdi Oğuz ve Dr. Erdal Candan ise 1’er yıl hapse mahkum edilip, bir daha suç işlemeyecekleri kanaati üzerine cezaları tecil edildi.

Yerel mahkemenin bu kararı Yargıtay 4’üncü Ceza Dairesi’nce onandı. Olay nedeniyle kısa süreli açığa alındıktan sonra fakültedeki görevine dönen Prof. Dr. Köker, karar kendişine tebliğ edildikten sonra yasa gereği cezaevine girip, 1 yıl 3 ay hapis yatacak.

Mehmet KAYMAK/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;