Steve Jobs geleceği tanıttı: iPad

Yaklaşık 10 yıldır neredeyse bir şehir efsanesi haline gelen "Apple tablet bilgisayar yapıyor" dedikoduları artık bir son buldu. Apple'ın kurucusu ve CEO'su Steve Jobs, dün akşam saat 20:15'te bilgisayar dünyasında devrim yaratacak iPad'i tanıttı

28 Ocak 2010, Perşembe 07:34
A A

San Francisco'da yapılan tanıtım dünyanın dört bir yanından gazeteceileri, teknoloji yazarlarını ve meraklılarını bir araya getirdi. Aylardır merekla beklenen sunum için, sanal dünyada binlerce yazı yazıldı, binlerce tahmini Apple tablet bilgisayar çizimi yapıldı.

Meraklılar patent ofisine gidip Apple'ın başvurduğu isimleri araştırdı. Dün akşama kadar teknoloji dünyası yeni ürünün adının büyük ihtimalle iSlate olacağını tahmin ediyordu ancak isim iPad olarak açıklandı.

"Bu hayatımda yaptığım en önemli şey olacak"

Steve Jobs'un yakın çevresindekilerin anlattıklarına göre Jobs yeni iPad için "Hayatımda yaptığım en önemli şey olacak" diyormuş. Böylesine iddialı bir sözün hayatımıza daha önce Mac, iMac, iPod ve iPhone gibi teknoloji dünyasında devrim yapmış ürünlerin yaratıcısından geliyor olması iPad'den beklentileri arttırıyor.

iPad sadece 0.75 kg ağırlığında, 1.30 cm kalınlığında ve 9.7 inç çoklu dokunuş özelliği taşıyan ekrana sahip.

iPad, ivmeölçer sayesinde ister dikey ister yatay tutulabiliyor. Cihazın zenginleştirilmiş ve uyarlanmış bir iPhone işletim sistemi kullandığı görülüyor. Arayüz, iPhone ekranı gibi bolca uygulama ve kısayol barındırıyor.

iPAD'İN ÖZELLİKLERİ

Ekran iPhone veya MacBook'lardaki 16:9 oranından ziyade 4:3'e daha yakın. 1 GHz hızında Apple A4 işlemciyle çıkan ürünün sabit belleğinin 16 ile 64 GB arasında olacağı açıklandı.

Cihazda Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 kablosuz bağlantı özellikleri standart. Ancak 3G modemli versiyonları da piyasaya sürülecek. ABD'de 499 dolardan başlayacak fiyatlar bellek arttıkça ve 3G eklendikçe artıyor.

3G modemi olmayanlar 32GB bellek için 599, 64GB belleklisi için 699 olarak açıklandı. Modellere istenirse 130 dolar farkla 3G modem ekleniyor. Firma yetkilileri sunumda yaklaşık 140 bin uygulama barındıran App Store'daki ürünleri iPad'de de kullanabileceğini belirtti.

iPHONE'LA BENZER YANI ÇOK

Fotoğraflar, e-postalar, Google Maps vs. uygulamalar da iPhone'la çok benzer şekilde çalışıyor. Cihazın kilitli ekranı, yine iPhone'da olduğu gibi, ekrandaki 'Kilidi Aç' butonu sağa doğru kaydırılarak açılıyor. iPad bir e-kitap ve e-gazete okuyucu olarak da tasarlanmış.

Cihazda kurulu bulunan iBook uygulamasıyla daha önce yüklenmiş kitaplar, bir kütüphane grafiğiyle ekranda beliriyor. Okunmak istenen kitap kitaplıktan kitap çeker gibi alınıyor ve açılıyor. Sayfalar parmakla, kitap sayfası çevrilir gibi çevriliyor, yakınlaştırılıp uzaklaştırılabiliyor.

iPad'de yazı yazmak da genişletilmiş sanal klavye ile kolay gibi. Elbette dikey ya da yatay tutuşa göre tüm ekran öğeleri yön değiştiriyor. Açıklamalara göre cihazın pili 1 haftalık bekleme süresini ve 10 saate kadar video izlemeyi destekliyor.

Apple iPad'in Wi-Fi modellerinin ABD'de 60, 3G'li modellerin de 90 gün içinde piyasaya verileceği belirtildi. 3G modellerin ülkedeki AT&T mobil operatörle kontratlı olarak sunulacağı da eklendi. 3G'li modeller Avrupa'daysa SIM kilitsiz olarak sunulacak, isteyen istediği operatörle kullanabilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;