Steve Jobs ve Tim Cook'un sırrı yıllar sonra ortaya çıktı

Steve Jobs'un hayatını mercek altına alan kitaptan sızan ilk bilgilerin ardından Jobs ve selefi Tim Cook hakkında bilinmeyen bir hikaye gün yüzüne çıktı

13 Mart 2015, Cuma 11:48
A A

Dört yıl önce kansere karşı verdiği mücadeleyi kaybeden Apple'ın kurucu CEO'su Steve Jobs'un yaşamı ve bir kez daha masaya yatırıldı.

Steve Jobs'un gençliğinden itibaren hayatının dönüm noktalarını mercek altına alan 'Becoming Steve Jobs' isimli kitap, henüz piyasaya çıkmadan Jobs ve Apple'ın CEO'su Tim Cook hakkında bilinmeyen bir hikayeyi de gün yüzüne çıkardı.

Tim Cook, Jony Ive, Eddy Cue, Ed Catmull, John Lasseter, ve Robert Iger gibi isimlerle yapılan görüşmelerin ışığında hazırlanan kitaba göre, 2009 yılında acilen karaciğer nakline ihtiyaç duyan Jobs'a ilk yardım teklifi Tim Cook'tan gelmiş.Hasta meslektaşı ile aynı kan grubuna sahip olduğunu öğrenen Cook, Jobs'a karaciğerini vermek istemiş ama bu teklif Cook tarafından geri çevrilmiş.

Yazarla bir mülakat gerçekleştiren ve "Ona Sağlığımın yerinde olduğunu, kontrollerimi yaptırdığımı ve karaciğerimi verdikten sonra sağlığımla ilgili bir sorun çıkmayacağını söyledim ama onu ikna edemedim" ifadelerini kullanan Cook, 13 yıl boyunca beraber çalıştığı Jobs ile sadece 4 defa kavga ettiklerini ve bu tartışmanın o anlardan biri olduğunun altını çiziyor.

YAHOO'YU SATIN ALMAK İSTEMİŞ

Kitapta yer alan başka bir iddiaya göre, Yahoo'yu satın alarak arama motoru sektörüne adım atmak için planlar yapan Jobs, uzun süre ABD merkezli teknoloji devini satın almak için uğraş vermiş, ama Cook tüm çabalarına rağmen Yahoo'yu Apple'a katmayı başaramamış.

7 yıl boyunca pankreas kanserine karşı yaşam savaşını veren Steve Jobs, 2011 yılında 56 yaşındayken hayatını kaybetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;