Stres iş yaşamını olumsuz etkiliyor

Milli Prodüktivite Merkezi`nin yaptığı araştırmaya göre, stres iş verimini büyük oranda düşürürken, kontrol altına alınmayan stres ise kişiyi işten ayrılmaya kadar götürüyor.

29 Nisan 2011, Cuma 10:48
A A

ANKARA(ANKA)

Milli Prodüktivite Merkezi`nin yaptığı araştırmaya göre, stres iş verimini büyük oranda düşürürken, kontrol altına alınmayan stres ise kişiyi işten ayrılmaya kadar götürüyor. MPM`nin yaptığı bir araştırma stresin iş verimini büyük oranda düşürdüğünü ortaya çıkardı.

İşe gitmede isteksizlikle başlayan stresin etkileri, ilerleyen safhalarda iş hastalıklarının artması, işle ilgili yetersizlik duygusu, kararlarda isabetsizlik ve sinirliliğe yol açtığı belirlendi.

Ayrıca, kontrol altına alınmayan stres ise kişinin işten ayrılmasına neden oluyor.

STRES SİNSİ VE TEHLİKELİ

Araştırmada, insanın aile hayatını ve kişisel sağlığını olumsuz etkileyen stresin oldukça sinsi ve tehlikeli olduğuna vurgulanarak, bu rahatsızlığın her geçen gün daha büyük sorunlara neden olduğuna dikkat çekti. Stresin hayatın her alanında büyük sorunlara yol açtığı kaydedilen araştırmada, kurum büyüdükçe ve karmaşıklaştıkça, stres kaynaklarının da arttığına, bunun sonucunda da stresli kişilerin, diğer çalışanları ve kurumu da olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi.

STRES SINIRLANMALI

Kişinin kendisini ve çevresini olumsuz etkilememesi için stresini sınırlaması gerektiği ifade edilen araştırmada, kontrol edilebilen bir stresin kişinin başarısını kamçılayabileceği belirtildi. Bu düzey istenilen seviyeyi aştığında işte başarı azalmakta, endişeli, yorgun ve yanılmaya daha yatkın olunmaktadır` denildi.

STRES ve DEPRESYONDAN KURTULMANIZA YARDIMCI OLABİLECEK ÜRÜNLER İÇİN TIKLAYIN!

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;