Sübyancı rahibe engizisyon cezası

İtalya'da sübyancı rahip engizisyon mahkemesi tarafından yargılandı ve işlediği suçlarla birlikte halka teşhir edildi

Sübyancı rahibe engizisyon cezası

İtalya'nın Floransa kentinde görev yapan Don Roberto Berti, sübyancılık yaptığı gerekçesiyle Vatikan tarafından cezalandırıldı. Rahibin yaptıkları halka teşhir edilip ‘bir daha asla olmayacak’ sözü alındı.

Floransa'da 1990-2001 yılları arasında ‘İmmacolata Concezione di Ginestra Fiorentina’ Kilisesi'nde, 2001-2008 yılları arasında da San Mauro a Signa Kilisesi'nde görev yapan rahip Don Roberto Berti hakkındaki sübyancılık suçlaması, piskoposluk tarafından Vatikan'a sunuldu. Bunun üzerine tarihe ‘Engizisyon’ olarak geçen ve uygulamaları hala tartışılan, günümüzde ise ‘inanç dışı davranışları soruşturma birimi’ olarak varlığını İnanç Doktrini için Örgüt adı altında devam ettiren ‘dini mahkeme’ tarafından soruşturma başlatıldı. Yaklaşık bir yıl süren soruşturmanın ardından örgüt kararını açıkladı.

İLETİŞİM PANOSUNA ASILDI

Karar, Floransa Başpiskoposu Monsenyör Giuseppe Betori tarafından, rahip Berti'nin görev yaptığı iki kilesenin de iletişim panosuna astırılarak cemaate teşhir edildi. Betori'nin imzasını taşıyan mektupta yeralan karara göre, çocukları cinsel ve psikolojik istismar ettiği tespit edilen Rahip Berti'nin suçlu bulunduğu belirtilirken, Floransa dışında bulunan özel bir dini merkeze göderileceği ve burada 8 yıl süresinde kontrol altında dini ve psikolojik terapi göreceği bildirildi. 

Sekiz yılın sonunda Rahip Berti'nin yeniden İnanç Doktrini için Örgüt üyelerinin karşısına çıkartılıp, nihai kararın verileceğinin dile getirildiği mektupta ayrıca, “Cemaatimize bu olayın verdiği acıyı düşünüyor ve acınızı paylaştımızı belirtiyoruz. Bu tür olayların bir daha asla yaşanmamasını sağlayacağız” ifadesi de yer aldı.

Eda BERKBAYRAK/MİLANO(İtalya), (DHA)