Suçlular cezaevinde Kürtçe konuşuyor

Suçlular cezaevinde Kürtçe konuşuyor

04 Eylül 2009, Cuma 16:01
A A

Cezaevlerinde telefon görüşmelerinin Türkçe’den başka bir dille yapılmasına olanak tanıyan tüzük değişikliğinin 20 Haziran’da Danıştay tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girmesiyle, Erzurum H Tipi Cezaevi’nde kalan 170 tutuklu ve hükümlü telefonda yakınlarıyla ‘Kürtçe’ konuşmaya başladı. Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Resmi Gazete’de yayınlanan tüzük değişikliği sonrası tutuklu ve hükümlü ailelerinin Türkçe bilmediklerini beyan etmeleri halinde Kürtçe görüşmenin yapılabileceğini bildirdi.

Tutuklu veya hükümlünün yakınlarının Türkçe bilip bilmediği yönünde daha önce araştırma yapıldığını ifade eden Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, tüzük değişikliği sonrasında beyanın yeterli sayıldığını söyledi. Görüşmelerin haftada 1 kez ve birinci dereceden yakınlarla yapılabileceğini belirten Başsavcı Kuş şunları söyledi: “Erzurum H Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda terör örgütü üyesi, örgüt hükümlüsü ve tutuklu bulunan 170 terör suçlusu ‘görüşmek istediği kişinin Türkçe bilmediğini’ beyan etmesi sonucu haftada bir kez anne, baba, eş ve çocuklarıyla telefonda Kürtçe konuşabiliyor. Kayıt altına alınan görüşmede suç teşkil eden ifadelere rastlanırsa, tutuklu veya hükümlünün aynı kişiyle bir daha Kürtçe konuşmasına izin verilmiyor.” ‘

ADLİ TIP KURUMU AÇILACAK’

Diğer taraftan, Erzurum’da Adli Tıp Grup Başkanlığı kurulacağını açıklayan Başsavcı Sinan Kuş, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde, Yakutiye Araştırma Hastanesi'nin yanındaki binanın, morg ve Kimya Dairesi olarak düzenleneceğini söyledi. Yılbaşına kadar Adli Tıp Kurumu'nun hizmete girmesinin planlandığını belirten Kuş, “Artık cesetler otopsi için Trabzon’a gönderilmeyecek. Adli Tıp, Erzurum ve çevre illere hizmet verecek. Öte yandan cezaevlerinde yapılacak düzenlemeyle yemekhane ve spor salonları yenilenecek. Tutuklu ve hükümlü yakınları için bekleme salonu yapılacak. Bu tesislerin ihaleleri yapıldı. İnşaatlar en kısa zamanda başlayacak” dedi.

İkram TEKMANLI/ERZURUM, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;