Süheyl Batum'un başörtüsü açıklamasına tepki

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un başörtüsüyle ilgili sözlerini eleştirerek, "Süheyl Batum moda açılımı yapmak istiyorsa kendi başını örtsün. Çeksin elini Müslüman kadının örtüsünden" dedi.

04 Nisan 2011, Pazartesi 13:01
A A

Bayraktutar, yaptığı yazılı açıklamada, Batum’un "Başörtüsü moda olarak takılırsa sorun olmaz" açıklamasını kınadı.

"Müslüman kadının kimliği olan başörtüsünün Allah’ın emri, Kur’an’ın hükmü" olduğunu belirten Bayraktutar, Kur’an’da emirlerin kesin bir dille ifade edildiğini, Batum’un konuşmasının örtüye ve dine karşı düşmanlığından olduğunu iddia etti. Bu tutumun aynı zamanda insan haklarına ve inanç özgürlüğüne de aykırı bir yaklaşım olduğunu belirten Bayraktutar, "Batum’u şiddetle kınıyor, istifaya davet ediyoruz. Batum, moda açılımı yapmak istiyorsa kendi başını örtsün. Çeksin elini Müslüman kadının örtüsünden" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Anayasa değişikliği referandumundan önce sık sık ’başörtü sorununu biz çözeriz’ dediğini belirten Bayraktutar, "Kılıçdaroğlu önce CHP içindeki başörtü düşmanlarını çözsün" değerlendirmesine yer verdi.

CHP’nin başörtü konusunda hazırladığı belirtilen rapora da değinen Bayraktutar, "CHP’nin derdinin, var olan sorunu çözmek değil sulandırmak" olduğunu ileri sürdü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;