Sular çekildi, 900 yıllık köy ortaya çıktı

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Eşelek Köyü, 1990 yılında Bakacak Barajı'nın yapılmasıyla sular altında kalmıştı. Baraj sularının çekilmesiyle eski yapılar yeniden gün yüzüne çıktı

28 Eylül 2016, Çarşamba 11:51
A A

1561 yılında bölgenin Türk egemenliğine girmesinden sonra bölgeye gelerek göçebe olarak yaşayan Türk-Oğuz boylarından bir grup yörük tarafından kurulan Biga ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Eşelek Köyü, 1990 yılında Bakacak Barajı'nın yapımı sebebiyle sular altında kalmıştı.

Köy sakinlerinden bir kısmı Biga ilçesinde kalmayı tercih ederken bir bölümü de devlet tarafından Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde aynı adla kurulan Eşelek Köyü'ne yerleştirilmişti. Köylüler, yanlarında hatıra olarak ise köy camisinin minaresini taşıdı.

Bakacak Barajı'nın su tutmasıyla köyde bulunan binalar sular altında kaldı. Aradan geçen 26 yılın ardından Bakacak Barajı'nda suların çekilmesi eski köyü de ortaya çıkardı.

26 yıldır su altında kalan 900 yıllık geçmişe sahip köy mezarlığı, evler ve minaresi olmayan cami, yeniden gün yüzüne çıktı.

Yıllara rağmen köydeki binaların, mezar taşları ve diğer yapıların zarar görmemiş olması dikkat çekti.