Süleyman Şah'ın naaşının defnedileceği yer görüntülendi

Süleyman Şah'ın naaşının Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine bağlı Eşmeler köyüne getirildiği iddia edildi. Getirilen naaşın Suriye tarafındaki Eşme köyüne defnedileceği belirtildi

22 Şubat 2015, Pazar 16:56
A A

Türkiye'nin yurt dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki Süleyman Şah'ın naaşı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonuyla Türkiye'ye sıfır noktasında bulunan Suriye topraklarındaki Eşme köyüne getirildi.Edinilen bilgiye göre, Süleyman Şah’ın naaşı, 7’nci Hudut Bölük Komutanlığı’na bağlı karakolun bulunduğu Türkiye’deki Eşmeler köyü ile Suriye’deki Eşme köyü arasında bulunan hududun sıfır noktasına defnedileceği öğrenildi.


Naaşın yeniden defnedileceği bölgedeki bir tümseğin üzerine taşlarla 'Önce Vatan' yazılmış (Fotoğraf: AA)

Burada defnedileceği iddia edilen naaş için iş makineleri yoğun bir şekilde çalışırken, tankların namluları ise Suriye tarafına çevrildi.

Naaşın getirildiği bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Yabancıların sınıra yaklaşmasına izin vermeyen jandarma, sınır bölgesine gitmek isteyen yabancı araçları geri çevirdi. Yabancıların ancak Eşmeler köyüne yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunan Bilekli köyüne kadar gelmelerine izin verildi. Naaşın tutulduğu bölgelere tanklar konuşlandırılırken, askeri araçlar da sürekli devriye attı. Naaşın defnedileceği yere hakim tepelere de askerler yerleştirildi. (İHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;